Економічний механізм функціонування підприємств
11


РОЗДІЛ І. Передумови і форми функціонування внутрішнього економічного механізму підприємства

Тема 1. ВИРОБНИЧО-ОРГАНІЗАЦІЙНА Й ЕКОНОМІЧНА СТРУКТУРИЗАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВА

Підприємство як система. Підприємство — складна відкрита система. Різні аспекти системної побудови підприємства: виробничо-технічний, організаційний, економічний. Економічна модель підприємства як відкритої системи. Горизонтальний та вертикальний поділ праці на підприємстві, його структуризація.

Функціональна структуризація підприємства. Функції підприємства й організаційні форми їх втілення. Виробничі, невиробничі, обслуговуючі підрозділи та апарат управління. Виробничі підрозділи основної й неоснов­ної (допоміжної) діяльності. Схеми взаємозв'язків і взаємодії підрозділів основного виробництва, виробничої та соціальної інфраструктури. Динамічні зміни структури підприємства під впливом ринкової кон'юнктури та рівня кооперування.

Загальна характеристика підрозділів підприємства. Особливості виробничих підрозділів залежно від профілю підприємства, рівня його спеціалізації, типу виробництва. Величина підрозділів та їх статус на різних підприємствах: заводи (виробничі одиниці), філії, цехи, дільниці, бригади. Критерії визначення підрозділів різної категорії. Ієрархічна структура великих підрозділів підприємства. Підрозділи внутрішньовиробничої кооперації та підрозділи, що випускають готову продукцію (центри прибутку).

& Література: [2; 3; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 19; 23; 27].

Методичні поради

Для вивчення цієї теми необхідно уяснити положення, що нові економічні реалії потребують більш чіткого розуміння цілей діяльності підприємств і їх впливу на проектування виробничих структур та структур управління виробничою та іншими видами діяльності.

Економічну модель підприємства-відкритої системи можна представити як сукупність підсистем: переробки, забезпечення, управління а також зовнішнього середовища. Функції, що виконують певні підсистеми, втілюються в конкретні організаційні форми: відділи, служби, цехи, дільниці, бригади. Причому функція - первинна, організаційна, а форма - вторинна. Структура підприємства, організаційні форми змінюються під впливом великої кількості факторів: збільшення (чи зменшення) обсягів і номенклатури виробництва, змін технології і конструктивних особливостей продукції, підвищення кваліфікаційного рівня працівників, чинників суто організаційно-економічного характеру. Кількість та структура виробничих підрозділів повинні відповідати профілю підприємства, рівню його спеціалізації, типу виробництва.