Інтелектуальна власність
16


2. Зміст лекцій з дисципліни «Інтелектуальна власність»

Модуль 1. Теоретико-методологічні засади інтелектуальної власності

Тема 1. Інтелектуальна діяльність та інтелектуальний капітал – економічна основа інформаційного суспільства

План лекцій

1.  Концепції інформаційного суспільства та інтелектуальної економіки (економіка знань).

2.  Види та результати інтелектуальної діяльності.

3.  Сутність та специфіка інтелектуального капіталу.

4.  Структура інтелектуального капіталу.

Література

Основна: 1.2.1. с. 13-76; 1.2.3; 1.2.6; 1.2.12.

Додаткова 2.1; 2.2; 2.4;  2.8; 2.10.

Методичні поради з вивчення дисципліни

Починаючи вивчення теми, студент повинен уяснити, що XX ст. стало безпрецедентним у історії людства завдяки швидкому технологічному розвитку, перетворенню науки в безпосередню продуктивну силу, створенню і використанню нововведень як вирішального чинника суспільного прогресу та розширення творчих мож­ливостей всебічно розвиненої особистості. Інтелектуально-інформаційні технології, інтелектуальний капітал, інтелектуальна власність, які виникли на основі інтелектуальної праці, докорінно змінили роль людини в процесі виробниц­тва. Масштабні структурні зрушення, які відбулися у роз­винених країнах протягом останніх тридцяти років, зна­менували перехід від «матеріальної» до «інтелектуальної» економіки, в якій освіченість, професіоналізм, наукові знання та унікальні навички їх носіїв виступають стратегіч­ним чинником та визначальним джерелом соціально-еко­номічного розвитку.

Феномен фундаментальних змін та досягнень нового ета­пу цивілізаційної еволюції людства знайшов відображен­ня у теорії постіндустріального суспільства, обґрунтованій у працях відомих західних дослідників Д. Белла, М. Янга, О. Тоффлера, П. Дракера, Р. Хейлбронера, Т. Сакайї, Р. Дарендорфа, Г. Кана та ін.

Теорія постіндустріального су­спільства постійно оновлюється і доповнюється новими напрямами наукових досліджень. На сьогодні загальновизнано, що наприкінці XX ст. чітко виокремились три етапи історичного розвитку людства (табл. 1.1).