Бухгалтерський облік
24

правильність її оформлення; особисті підписи або інші знаки, що одночасно ідентифікують особу , яка здійснила господарську операцію.

 Бухгалтерська обробка документів. Прийняті документи підлягають бухгалтерському опрацюванню, мета якого підготувати документи до послідуючих записів в облікові реєстри.

Бухгалтерське опрацювання полягає у перевірці, розцінці (таксуванні), групуванні й контируванні.

Перевірка документів - встановлення доцільності й законності операції, оформленої документом, додержання норм, розцінок, лімітів тощо.

Розцінка ( таксування) документів полягає в проставленні у відповідних графах документа ціни й суми, тобто грошової оцінки оформлених натуральних показників господарської операції.

Групування документів полягає в об'єднанні однорідних за змістом первинних документів у групи й записи в накопичувальній або групувальній відомостях для визначення загального підсумку по кожній групі.

 Контирування документів полягає в зазначенні кореспондуючих рахунків, на яких має бути відображена господарська операція, оформлена документом або групою однорідних документів, тобто в складанні бухгалтерських записів.

Таким чином складається документообіг, тобто рух документів в обліковому процесі з моменту їх складання до передачі в архів.

 Другим важливим елементом методу бухгалтерського обліку є інвентаризація, тобто опис, перевірка наявності і стану матеріальних цінностей, грошових коштів. Здійснюється вона шляхом описування, перерахунку, виміру і оцінки всіх залишків засобів, коштів у натурі й співставленні наявності з даними бухгалтерського обліку. Інвентаризація є важливим засобом регулярного внутрішнього господарського контролю за зберіганням товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, за роботою матеріально-відповідальних осіб.

 Класифікація інвентаризацій.

Розрізняють повні і часткові інвентаризації.

Повні - охоплюють всі види засобів і проводяться, як правило, один раз на рік напередодні річного звіту.

Часткові - охоплюють один або декілька видів підприємства, або тільки частину засобів на певній ділянці виробництва.

Вибіркова інвентаризація, що проводиться для контролю роботи матаріально - відповідальних осіб, також належить до часткової інвентаризації.

 Поточніінвентаризації проводяться для виявлення фактичних витрат у виробництві, а також для контролю за відповідністю діючих норм витрачання сировини і матеріалів у виробництві їх фактичному витрачанню.

Перманентна інвентаризація полягає в тому, що постійно діюча інвентаризаційна комісія перевіряє наявність окремих видів матеріальних цінностей в той час , коли їх залишок є мінімальним.