Інформаційні технології (Практичні роботи)
144

Вхід у поштові програми в системах колективного доступу захищений паролем, який треба зберігати в таємниці, оскільки послуги тут зазвичай платні, а також для захисту інформації.

Поштові системи фірми Microsoft мають подібні головні меню, що значно полегшує роботу з ними (див. рис. 69). Принципи роботи такі. Запустивши програму і відкривши новий файл, можна в головному вікні написати лист, відповідні поля запов­нити адресою адресата, адресами, кому висилати копії, а також темою листа. Щоб надіслати лист, треба натиснути на кнопку Send (Відправити). На панелях інструментів є кнопки для реда­гування тексту і роботи з файлами, а також кнопки для задания таких параметрів:

♦        приєднання до листа ще одного файлу (Attachment);

♦        підтвердження про отримання листа адресатом;

♦        підтвердження факту прочитання листа адресатом;

♦        перевірки граматики;

♦        підвищення чи пониження категорії важливості листа;

♦        вибору адреси з бази адрес;

♦        отримання довідки про програму тощо.

Увійшовши в поштову систему, потрібно оглянути рядок статусу, де

зазначено, чи вам надійшов лист. Щоб прочитати лист, треба натиснути на кнопку Open (Відкрити) і вибрати потрібний файл зі списку.

Листи для відсилання можна готувати заздалегідь на будь-якому комп'ютері і відправляти їх безпосередньо з дискети. Отримані листи можна зберігати в особистому каталозі, на дискеті або вилучати. Текст листа пишуть англійською мовою, українсь­кою, якщо є певність у тому, що адресат зможе його прочитати (тобто має потрібний декодер) або транслітерацією, якщо такої певності немає (наприклад, якщо лист відсилають за кордон). Лист повинен бути коротким, а додаткову інформацію (текст, графіку, музику) додають до листа як окремий файл (attachment).

Поштова адреса має, наприклад, такий вигляд: natalka@po-lynet.lviv.ua, де polynet.lviv.ua — це адреса сервера, яким корис­тується Наталка. Перше слово означає організацію (тут Націона­льний університет «Львівська політехніка»). З назви видно, що сервер розміщений у Львові. Останні два символи у назві описують країну: ua — Ukraine, uk — United Kingdom, ca — Canada тощо.

3. Служба новин. Обмін інформацією між користувачами в мережі Інтернет може відбуватися за допомогою телеконференції (служби новин, UseNet). Для цього комп'ютер повинен мати кон­такт із сервером новин і відповідне програмне забезпечення: програму Trumpet News Reader або Netscape Navigator, або MS Internet Explorer тощо. За допомогою телеконференцій можна отримати повідомлення на задану тему або надіслати інформацію на сервер новин чи конкретним учасникам. Наприклад, у кон­ференції UA.BISNESS можна ознайомитися з діловими пропози­ціями українських підприємців, опублікувати свою пропозицію, а в конференції PVT.LVIV.MUSIC — ознайомитися з новинами музичного життя Львова чи за його межами.

Щоб увійти в режим новин, треба виконати команду News — з'явиться вікно для роботи з групами новин. Знаючи адресу сервера новин (News Host), можна приєднатися до нього. Якщо відшукати в меню програми команду для доступу до груп новин (Group, Show тощо) і виконати її, то можна отримати назви всіх груп на цьому сервері. Назви груп будуть у нижній або лівій частині екрана. Вони складаються зі слів чи їхніх скорочень, роз­межованих крапками. Перше слово стандартне. Воно містить інформацію про тематику групи, наприклад:

alt         суперечки, дискусії (в США);

biz         бізнес;

comp    комп'ютерна тематика;

к12       шкільна освіта в США;