Інформаційні технології (Практичні роботи)
82

Вигляд => Панелі інструментів => Таблиця.

14. Упорядкуйте  введені  записи  за  зростанням  значень деякого поля.

Виокремлене поле, клацнувши на назві, наприклад Прізвище, і

натисніть на стандартній панелі на кнопку Впорядкування

Сортування) за зростанням. Зауважимо, що в деяких російсь-

комовних версіях програми впорядкування текстових даних

відбувається неправильно.

15. Упорядкуйте записи за спаданням значень поля Мат, а потім — за зростанням значень поля Номер. 16. Модифікуйте структуру таблиці.

Перейдіть у режим конструктора структури. Для цього натисніть на кнопку ВИГЛЯД або виконайте команду ВИГЛЯД => Конструктор. Змініть назву першого поля — напишіть її вели-кими буквами: НОМЕР. Зауважимо, що в dBase-системах зміна назви

 поля веде до втрати даних, а в цій програмі — ні. 17 Закрийте  свою таблицю, зберігаючи дані на диску. тій же базі даних створіть другу таблицю Телефони, яка

міститиме номери телефонів тих же студентів. Структура таблиці має складатися з таких полів: числового (тут не лічильника) поля НОМЕР і текстових полів Прізвище, Імя, Місто, Телефон, Типтел (зі значеннями: домашній, мобі-льний, батьків), Оскільки перші два поля  ті ж самі, що і в таблиці Оцінки, то спочатку в головному вікні БД зробіть копію таблиці Оцінки (СІгі+С) і вставте її (Ctrl-f-V). Дайте копії назву Телефони та виберіть з меню параметр структура І дані. ОК. Вилучіть у Конструкторі зайві поля з оцінками і створіть нові. Формат поля Телефон задайте такий: (###) ###-##-##.

У конструкторі для типу поля Типтел увімкніть майстра під-

остаовки і задайте режим Буде введено фіксований набір

Значень, натискайте на кнопку Далі та введіть один стовпець

в трьох значень: домашній, мобільний, батьків. Перейдіть у режим таблиці і заповніть таблицю даними, яких бракує. Під час введення даних стежте за відповідністю між номерами і прізвищами студентів у двох таблицях.

Дані у таблицю введіть так, щоб записів, що стосуються одного студента, була різна кількість: 1, 2 або 3, залежно від кількості телефонів.   Для цього вставте додаткові записи для студентів, які мають декілька телефонів. Отже, значення даних в полях НОМЕР і Прізвище тут повторюватимуться. Поле Типтел заповнюйте даними, користуючись створеним списком. Упорядкуйте таблицю за зростанням значень у полі   НОМЕР або Прізвище. Закрийте таблицю зі збереженням на диску.

19.  Створіть третю таблицю з назвою Адреси, яка міститиме адреси тих же осіб.

Структура таблиці повинна складатися з п'яти полів: числового (тут може бути лічильник) НОМЕР, текстових Місто і Вулиця, числових Будинок і Квартира. Заповніть таблицю даними. Якщо студент живе в особняку, то поле Квартира може бути незаповнене. У цьому випадку вважається, що воно має значення Null.

20.  Закрийте базу даних зі збереженням на диску, а також на дискеті. Закінчіть роботу. Здайте звіти.

Контрольні запитання

1.  Що таке база даних?

2.  Яке призначення програми MS Access?

3.  З яких об'єктів складається файл бази даних?

4.  Що таке запис?

5.  Наведіть приклади баз даних.

6.  Які є способи створення таблиці в базі даних?

7.  Що таке структура таблиці бази даних?

8.  Які є властивості полів?

9. З яких структурних елементів складається таблиця бази даних?

10.  Які об'єкти може містити файл бази даних?