Інформаційні технології (Практичні роботи)
98

Теоретичні відомості

1.Основні поняття. Електронна таблиця (ЕТ) — це програ­ма призначена для опрацювання даних, наведених у вигляді таблиці, бухгалтерського, економічного чи статистичного харак­теру, також для автоматизації математичних обчислень.

ЕТ складається з клітинок (комірок, чарунок), що утворю­ють рядки і стовпці. Стовпці таблиці позначені буквами (А, В, С   ..., АА, АВ, ..., AZ, ВА, ...), а рядки — цифрами (1, 2, ...). Кожна клітинка має адресу, наприклад, А1— адреса лівої верх­ньої клітинки. Стовпців може бути до 256, а рядків — до 65536. Заповнені клітинки утворюють робочу таблицю. Робоча таблиця міститься на робочому аркуші. Аркуш має назву, наприклад Аркуші, Аркуш2 (рос. термін — Листі), чи приду­ману користувачем. Назва відображена на закладці (бірці, ярлич­ку), що є внизу вікна (див. рис. 38). Аркуші можна вставляти, вилучати, перейменовувати тощо. Декілька робочих аркушів утворюють робочу книжку. Книжки зберігаються у файлах Книга 1, Книга 2 тощо з розширенням xls (у випадку викорис-тання програми MS Excel).

Повна адреса даних з деякої ЕТ, що зберігається на диску, така: <шлях до файлу>[<повна назва книги>]<назва арку-ша>' <адреса клітинки чи діапазону клітинок>, наприклад, 'd:\me- 15\[Книга1 .xls]Apкyш1 '!А1. Зверніть увагу на викорис­тання і правильне розташування в адресі символів ',[,], !.

Програму MS Exel можна запустити багатьма способами. Вікно програми має стандартний для всіх офісних програм вигляд. Новим елементом є рядок формул, призначений для вве­дення формул чи даних у вибрану клітинку. Цей рядок розта­шованій між панелями інструментів і робочою таблицею. На рис. 38 у цьому рядку показано, що клітинка Е2 містить слово Сума. Рядок формул може бути ввімкнутим чи вимкнутим.

Для переміщення по таблиці користуються мишею чи клаві­атурою.

2. Дії з клітинками. Щоб виконати якусь дію над клітинкою чи її даними, клітинку потрібно виокремити (вибрати, активізу­вати) за допомогою клавіш зі стрілками або миші. Активна (виокремлена) клітинка має рамку з маркером, який є у правому нижньому куті. З клітинкою можна виконувати дії, визначені в головному чи контекстному меню: ввести чи вилучити дане, скопіюваи чи перемістити дане в буфер обміну, очистити клітинку, відформатувати дане чи клітинку, вставити примітку тощо.

Виокремлювати можна не лише одну, але й декілька кліти­нок (рдків чи стовпців). Щоб виокремити несуміжні елементи таблиці, слід натиснути і не відпускати клавішу Ctrl .

Дії над елементами ЕТ (виокремленими кліинками, стовп- цями, рядками, діапазонами, усією таблицею) виконують коман- дами контекстного чи головного меню або за допомогою