Аудит
17


Закінчення табл..2.

Методи

Характеристика

Алгоритм вирішення досліджуваних завдань (метод Альтшулера)

Полягає не тільки у формуванні самої проблеми, але й в описанні найбільш оптимального стану системи, в якій він знаходиться, а також шляхом їх досягнення. Розроблені в подальшому рішення повинні бути адекватними до існуючих внутрішніх параметрів ідеальної системи та середовища функціонування

Прототипний метод

Пристосовує існуючі ідеї-прототипи для конкретного вирішення і дозволяє вирішувати небажані наслідки, усвідомлюючи нові якості системи, уникаючи значних витрат часу

Для кожного спеціаліста, який приймається на роботу в аудиторську фірму, незалежно від досвіду його попередньої роботи важливо встановити випробувальний термін.

При прийнятті осіб доцільно проводити кваліфікаційні іспити. Іспити (наприклад, тестування з питань бухгалтерського обліку, оподаткування, аудиту і права) можуть проходити в кілька етапів. На першому етапі проводиться загальне тестування для визначення рівня знань претендента та, відповідно, діапазону посад, на які він може претендувати. У такий тест повинні бути включені групи питань різного ступеню складності. При оцінці відповідей слід встановити межі мінімальних знань для кожного рівня. На другому етапі можна вдатися до поглибленого тестування з метою визначення рівня знань для кожної конкретної посади. Поглиблене тестування можливе і на першому етапі для осіб, які претендують лише на певні посади, наприклад, на посаду провідного спеціаліста.

Ступінь володіння діловою українською мовою (обов’язкова вимога до освіти аудитора) перевіряється шляхом письмового опитування. Питання слід ставити таким чином, щоб при відповіді претендент зміг проявити широту кругозору, здатність обґрунтовувати свою точку зору. При оцінці відповідей на письмові запитання слід враховувати не лише точність фактів, що наводяться, але й здатність структурувати та систематизувати текст, логічність і стиль викладення.

Процес опитування повинен бути формалізований. Обов’язки щодо організації опитувань слід покласти на технічного співробітника аудиторської фірми. Уповноважений співробітник повинен діяти відповідно до затверджених інструкцій, використовуючи розроблені типові тести, анкети, білети. Опитувальний матеріал повинен своєчасно оновлюватися (актуалізуватися), для чого в організації можна затвердити графік тестування цього матеріалу провідними спеціалістами.

Окрім системи ретельного відбору кадрів, в аудиторській фірмі повинна діяти система постійного підвищення кваліфікації. Вона в жодному разі не замінює діючу систему підвищення кваліфікації, необхідну для продовження атестатів аудиторів. На фірмі повинен бути затверджений графік проведення і тематика внутрішніх семінарів. Це можуть бути, наприклад, семінари з навчання певного кола спеціалістів, семінари з проблемних актуальних питань і круглі столи за участю всіх бажаючих співробітників фірми, які надають аудиторські послуги.

Робота з підвищення кваліфікації повинна бути ретельно спланована та добре організована. У невеликих аудиторських фірмах координація такої роботи може бути покладена на одного співробітника, великих і середніх фірмах – на спеціальний підрозділ.

Ефективність діючої системи підвищення кваліфікації повинна підтверджуватися внутрішньофірмовою системою переатестації. Переатестацію слід проводити на періодичній основі (один-два рази на рік). Вона покликана підтверджувати наявність у співробітників певного рівня знань, навичок і вмінь, які відповідають зайнятій посаді. Процес переатестації може бути формалізований аналогічно до процесу приймання на роботу. Результатом атестації може бути не лише висновок про необхідність просування співробітника по службовій сходинці, але і висновок про відповідність займаній посаді чи про необхідність пониження на посаді.

В аудиторській фірмі повинна бути розроблена система дій спеціалістів у випадку виявлення нестандартних ситуацій, наприклад, система оперативного консультування