Аудит
38


- інші види й умови відповідальності.

В умовах відповідальності виконавця необхідно помістити положення:

- відповідальність за якість виконаних робіт;

- відповідальність за дотримання термінів робіт;

- відповідальність за дотримання принципів аудиту при виконанні робіт;

- інші види й умови відповідальності.

У цьому ж розділі обумовлюється відповідальність за початкові залишки при першому проведенні аудиту або відповідальність у випадку, якщо попередні перевірки виконувались іншим аудитором. У даному розділі повинна також бути відмітка про термін дії такої відповідальності.

У розділі “Термін дії договору” наводиться вказівка про дату початку та закінчення дії договору.

У розділі “Реквізити сторін” вказуються юридичні адреси та платіжні реквізити кожної сторони. 

У розділі “Особливі умови” вказуються питання, які сторони в договорі вважають за необхідне обумовити і які не знайшли відображення в попередніх розділах договору. Зокрема, обумовлюється наступне: 

- питання про те, що в залежності від рівня суттєвості перевірки та інших притаманних аудиту обмежень, існує можливість і навіть ймовірність того, що будь-які навіть суттєві помилки можуть залишитися не віднайденими;

- умови відмови виконавця від продовження робіт на будь-якому етапі їх виконання;

- умови продовження терміну виконання робіт;

- посилання на будь-які додаткові угоди до даного договору, а також на додатки до договору;

- порядок розв’язання спорів по даному договору;

- інші умови.

Окремі положення договору можуть пояснюватися додатковими документами (додатками до договору). Наприклад, термін виконання робіт може регламентуватися календарним планом робіт. Розмір та порядок виплати винагороди за роботу - протоколом узгодження договірної ціни та інше. В цьому випадку в тексті договору робиться посилання на ці документи й на те, що вони є невід’ємною частиною договору. Склад та зміст додатків можуть бути різними і залежати від конкретних обставин.

Якщо договір не супроводжується листом-зобов’язанням, то в тексті договору повинний бути відображений детальний опис умов майбутньої співпраці, права та зобов’язання сторін.

В договорі про надання аудиторських послуг необхідно точно (не двозначне) сформулювати права, обов’язки та відповідальність сторін. При. цьому підхід повинен бути принциповим та об’єктивним, з передбаченням різних можливих ситуацій, щоб не нанести шкоду ні клієнту, ні репутації аудиторів.

В договорі доцільно детально описати порядок проведення аудиту та видачі висновку, права сторін в процесі аудиту, відповідальність аудитора та підприємства-клієнта, обставини, за яких аудитор може відмовитись від продовження надання послуг за договором, конфіденційність та порядок розрахунків.

Практика аудиторських перевірок показує, що клієнт завжди бажає отримати від аудитора позитивний аудиторський висновок, а результати проведення аудиту часто показують зворотне. Тому в договорі про проведення аудиту доцільно передбачити випадки, за яких аудитор може дати клієнту негативний висновок або відмовитись від видачі висновку. Необхідно також зазначити строки представлення клієнтом для проведення перевірки документів, оскільки часто клієнти запрошують аудитора при ще не готовому бухгалтерському звіті, що ускладнює роботу аудитора.

Важливою умовою при підписанні договору є оцінка вартості аудиторських послуг. Для цього слід передбачити обсяг запланованих робіт, їх трудомісткість, час виконання, а також