Аудит
43


Згідно МСА 300 “Планування роботи” план аудиту є документом організаційно-методологічного характеру, який містить основні стадії процесу аудиту, розміщені в логічній послідовності, із зазначенням видів запланованих робіт, періоду їх проведення, відповідальних виконавців та інших питань. План складається з врахуванням особливостей бізнесу клієнта, організації обліку і системи внутрішнього контролю, визначених ризиків і меж суттєвості, координації і керівництва, супроводження і нагляду за діяльністю асистентів аудитора, експертів та інших фахівців, які не є аудиторами тощо.

У випадку, якщо системою внутрішнього контролю своєчасно попереджається виконання неефективних операцій, виникнення недостовірної інформації, виявляються можливі відхилення, порушення тощо, то аудитор за достатнього ступеню впевненості може суттєво зменшити обсяг запланованих процедур.

Займаючись розробкою плану, аудитору необхідно визначити аудиторський ризик і рівень суттєвості, які дозволяють вважати фінансову звітність підприємства достовірною. Рівень даних показників значно впливає на особливості підбору прийомів і способів аудиту.

Під час планування також враховується ступінь автоматизації облікових робіт, обробки звітної інформації, наявність структурних підрозділів і філій, показники діяльності яких відображаються в консолідованій звітності підприємства.

З метою підвищення ефективності перевірки окремі пункти плану можуть обговорюватись з керівництвом підприємства, що дозволить скоординувати роботу аудиторів і спеціалістів господарюючого суб’єкта.

Важливим моментом при розробці плану є формування бригади аудиторів, розподіл їх у відповідності з професійними здібностями по конкретних ділянках аудиту, інструктаж, ознайомлення з планом і програмою аудиту і порядком контролю якості виконаних робіт. Його точна форма і зміст залежатимуть від розмірів суб’єкта господарювання, складності аудиторської перевірки, а також від конкретних методик і технологій, які застосовуються аудитором.

Нижче наведено перелік питань, які слід урахувати під час розроблення загального плану аудиторської перевірки.

1.  Знання бізнесу:

§ загальні економічні фактори й умови в галузі, які впливають на бізнес суб’єкта господарювання;

§ важливі характеристики суб’єкта господарювання та його бізнесу, фінансові результати й вимоги до його звітності, серед них і зміни, що відбулися після останнього аудиту;

§ загальний рівень компетентності управлінського персоналу.

2.  Розуміння систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю:

§ облікова політика, прийнята суб’єктом господарювання, та її зміни;

§ вплив нових норм бухгалтерського обліку й аудиту;

§ знання систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю, а також визначення доцільних тестів контролю і процедур перевірки по суті.

3.  Ризик і суттєвість:

§ очікувані оцінки властивого ризику й ризику системи контролю, а також визначення важливих ділянок аудиторської перевірки;

§ установлення рівнів суттєвості для цілей аудиторської перевірки;

§ ймовірність суттєвих викривлень (з урахуванням досвіду минулих періодів) або ймовірність шахрайства;

§ виявлення складних ділянок бухгалтерського обліку, зокрема і пов’язаних з обліковою оцінкою.

4.  Характер, час та обсяг процедур:

§ ймовірність зміни обсягу роботи на конкретних ділянках аудиторської перевірки;

§ вплив інформаційної технології на аудиторську перевірку;

§ робота підрозділу внутрішнього аудиту та її вплив на процедури зовнішньої аудиторської перевірки.