Інформаційні системи в менеджменті
24

Лекція №3. Автоматизовані системи управління підприємством (Виробничі системи)

Загальні відомості з розвитку автоматизованих систем управління підприємством

Перші автоматизовані системи планування – системи планування матеріальними ресурсами, MRP-системи – з’явилися в США в 60-ті роки. Проблема наявності необхідних матеріалів і комплектуючих в потрібний час, в потрібному місті та в потрібній кількості особливо актуальна для масових виробництв по зборці, де зупинки конвеєру навіть на короткий час недопустимі. Саме для таких виробництв і розроблювалась методологія MRP і відповідні програмні рішення.

Методологія MRP слугує для реалізації наступних цілей:

-    мінімізувати запаси на складах сировини та готової продукції;

-    оптимізувати надходження матеріалів і комплектуючих у виробництво та виключити зупинки обладнання за причини невчасного постачання матеріалів та комплектуючих.

Результати використання даної методології призвели до покращення обслуговування клієнтів (від 15 до 26%); зниження рівня запасів (від 16 до 30%); росту ефективності роботи виробничих підрозділів (від 11 до 20%); зниження витрат на закупівлю (від 7 до 13%).

Наступним кроком було створення підходу планування виробничих ресурсів (MRP II – Manufacturing Resources Planning). Ядром системи є попередня методика планування потреби в матеріалах (MRP – Material Requirements Planning).

Відправним пунктом в плануванні є бізнес-план підприємства, що розроблено на довгий строк, а кінцевим – виробничий графік закупівель, поставок та загрузки ресурсів з точністю до тижнів та днів).

Згідно документу “MRP II Standard System”, розробленого Американським товариством з контролю за виробництвом та запасами (APICS), існує 16 груп функцій, котрі повинна підтримувати АСУП. Рівень підтримки поділено на обов’язковий та необов’язковий (функціональний).

Функціональність системи MRP II розроблювалась виходячи з потреб виробництва по зборці. Відповідно до того, що існує широкий діапазон підприємств з переривчастим виробничим циклом, існують АСУП, розраховані на різні інформаційні потреби.

У зв’язку з інтеграцією систем класу MRP II з модулем фінансового планування виникли так звані ЕRP-системи (Enterprise Requirements Planning), які дозволяють якомога ефективніше планувати усю комерційну діяльність сучасного підприємства, в тому числі фінансові витрати на проекти оновлення обладнання та інвестиції у виробництво нових товарів.

Для оптимізації управління логістичними ланками була створена концепція SCM (Supply Chain Management), котру підтримує більшість