Інформаційні системи в менеджменті
58

а також управління:

Ø проектами;

Ø виробничими потужностями;

Ø змінами;

Ø проблемами;

Ø витратами;

Ø непередбаченими ситуаціями;

Ø допоміжними службами;

Ø взаєминами із клієнтами;

Ø взаєминами з постачальниками.

Більш укрупнено можна говорити про те, що інформаційні технології зосереджені на обслуговуванні процесів, пов'язаних з:

Ø людьми;

Ø процесами;

Ø стратегіями;

Ø технологіями.

Як можна бачити, у сферу додатка систем DSS потрапляє майже половина структурних задач, покладених на ІТ-служби. Це знаходить підтвердження при аналізі ринку прикладних інформаційних систем. Так, світовий ринок, наприклад, ERP-систем оцінюється в цей час оборотами порядку 25 млрд. доларів. Ринок DSS-cистем, що виник тільки в середині 90-х років, зараз оцінюється сумою порядку 10 млрд. доларів і зростає досить великими темпами, ніж ринок корпоративних систем керування. Його зростання порядку 30% у рік проти 10-15% зростання ERP-ринку, і можна припустити, що протягом найближчих п'яти років можна чекати досягнення паритету. З іншого боку, якщо ринок систем DSS у цей час в основному пов'язаний з фінансовим сектором, крупною торгівлею й телекомунікаціями, то можна чекати поступової асиміляції функціональних можливостей DSS-систем в існуючі системи ERP-класу, що, очевидно, призведе до пожвавлення процесів оновлення версій ERP-систем у корпоративному секторі.

Аналізуючи тенденції розвитку функціональності ERP-систем, можна впевнено говорити про те, що цей процес уже йде. Так, практично у всіх провідних ERP-системах уже імплементовані функціональні можливості прогнозування з використанням різноманітних статистичних методів. Представляється дуже перспективним розвиток підходів DSS-систем в управлінні активами, зокрема, в організації експлуатації й ремонтів обладнання. Це пов'язане з поступовою міграцією підходів, а саме, від управління ремонтами по стану, до управління на основі прогнозування майбутнього стану виробничих потужностей. В Україні в даній сфері ще превалюють календарні підходи й управління експлуатацією на основі обліку наробітку. Ці підходи були властиві промисловості розвинених країн світу в 80-і роки і є надлишковими по витратах вмісту виробничих потужностей.

Тенденції та перспективи розвитку СППР у різних галузях

Крупномасштабна торгівля й компанії електронної комерції (B2C, B2B) з'явилися першими інституціональними замовниками на DSS-системи. Основними завданнями, розв'язуваними в даному секторі, є:

Ø аналіз асортиментів (селективний маргінальний дохід, оборотність запасів, статистичне управління запасами, фондовіддача);

Ø розподіл площ, розкладка;

Ø аналіз ефективності діяльності менеджерів і мотивація персоналу;

Ø планування й аналіз ефективності реклами, акцій, розпродажів і т.п.;

Ø управління ціноутворенням.