Інформаційні системи і технології на підприємствах
148

детальний фінансовий план, чи виконується попередній експрес-аналіз проекту, слід передусім ввести початкові дані:

— дата початку та тривалість проекту;

— перелік продуктів та/або послуг, виробництво та збут яких здійснюватиметься в межах проекту;

— валюта розрахунку або дві валюти розрахунку для платіжних операцій на внутрішньому та зовнішньому ринках, а також їхній обмінний курс та прогноз його змін;

— перелік, ставки та умови виплати основних податків;

— для діючого підприємства також слід описати стан балансу, включаючи структуру та склад активів, що є в наявності, зобов’язань та капіталу підприємства на дату початку проекту.

Наступним етапом процесу побудови моделі є опис плану розвитку підприємства (проекту). Для цього необхідно ввести такі вхідні дані:

—  інвестиційний план, включаючи календарний план робіт з обов’язковим зазначенням витрат та ресурсів, що використовуються;

—  операційний план, включаючи стратегію збуту продук­ції чи послуг, план виробництва, план персоналу, а також виробничі та накладні витрати.

2) Визначення потреб у фінансуванні

Для визначення потреб у фінансуванні слід здійснити поперед­ній розрахунок проекту, в результаті якого визначається ефективність проекту без урахування вартості капіталу, а також обсяг грошових коштів, необхідних та достатніх для покриття дефіциту капіталу в кожний розрахунковий період часу з кроком в один місяць.

3) Розробка стратегії фінансування підприємства

Після визначення потреби в фінансуванні розробляється план фінансування. Користувач має можливість описати два способи фінансування:

— за допомогою залучення акціонерного капіталу;

— шляхом залучення позичених грошових коштів.

Під час розробки стратегії фінансування проекту користувач має змогу промоделювати обсяг та періодичність дивідендів, що виплачуються, а також стратегію використання вільних грошових коштів (наприклад, розміщення грошових коштів на депозит у комерційному банку чи придбання акцій сторонніх підприємств).

4) Аналіз ефективності проекту

У процесі розрахунків Project Expert автоматично генерує стандартні звітні бухгалтерські документи:

— звіт про прибутки та збитки;

— бухгалтерський баланс;

— звіти про рух грошових коштів;

— звіт про використання прибутку.

На основі даних звітних бухгалтерських документів розраховуються основні показники ефективності та фінансові коефіцієнти. Користувач може розробити кілька варіантів проектів відповідно до різних сценаріїв їх реалізації. Після визначення найімо­вірнішого сценарію проекту його беруть за базовий. На основі базового варіанта проекту здійснюється аналіз чутливості й визначаються критичні значення найважливіших чинників, що впливають на фінансовий результат проекту.

5) Формування звіту

Після завершення аналізу проекту формуються звіти. В Pro­ject Expert передбачений спеціальний генератор звіту, що забезпечує компонування та редагування звіту за бажанням користувача. У звіт можуть бути вбудовані не тільки стандартні графіки та таблиці, а й таблиці та графіки, побудовані користувачем за допомогою спеціального редактора. Крім цього, користувач має можливість вбудовувати у звіт коментарі у вигляді тексту.

У кінці 1999 р. було випущено нову версію продукту — Project Expert 6.1. До числа основних новацій, характерних для цієї версії, слід віднести:

— можливість використання як валюти для розрахунків euro;

— можливість реалізації зв’язку через INTERNET (генерація звітів у НTML-форматі);

— можливість задавати витрати не лише у формі конкретних сум, а й за допомогою формул;

— можливість аналізу проектів за методом Monte Carlo;

— можливість аналізу беззбитковості;

— можливість тривимірного подання різноманітних графіків;

— можливість проведення аналізу чутливості проектів (What-If-аналізу).