Інформаційні системи і технології на підприємствах
228

Рис. 10.3. Концептуальна модель системи
фінансового контролю в МНК

Приклад: МНК з штаб-квартирою в США має декілька закордонних дочірніх компаній. Усі її підрозділи у США діють як автономні виробничі одиниці, метою функціонування яких є максимізація чистого прибутку у доларах США. Її закордонні компанії не мають повної автономії у прийнятті управлінських рішень. Їхнє основне завдання — постачання американським підрозділам напівфабрикатів. Для ефективного планування і контролю своїх закордонних операцій штаб-квартирі МНК по­стійно необхідна інформація про валютні курси, вимоги до екс­порту та імпорту виробів, податкову політику в різних країнах. Ця інформація не є обов’язковою для роботи на внутрішньо-
му ринку, тобто у взаємодії з підрозділами, які функціонують
у США.

Для оцінки діяльності закордонних філій такої МНК потрібні інші критерії, оскільки максимізація чистого прибутку у доларах США не є їхньою метою. Закордонні підрозділи повинні оцінюватися передусім як надійні й ефективні постачальники. Щоб зробити таку оцінку, штаб-квартирі корпорації потрібна принципово інша інформація про свої закордонні компанії, аніж інформація про підрозділи, які функціонують у США.

Ще раз нагадаємо, що головною метою облікової інформаційної системи є надання інформації, необхідної для планування, контролю й оцінки діяльності фірми. Мультинаціональні корпорації можуть мати різну організаційну структуру управління, склад і спосіб взаємодії виробничих підрозділів. Інформація, потрібна для такого виробничого підрозділу, визначається цільовою функцією. Тому розробник облікової інформаційної системи для конкретної МНК повинен чітко уявляти: характер її діяльності, особливості її організаційної структури, міру централізації (децентралізації), рівень повноважень керівників різного рангу, інформаційні потреби кожного з них для прийняття виважених управлінських рішень.

Розмір фірми, масштаби її господарської діяльності — це ще один із чинників, що визначає потреби в інформації. Для керівництва великою компанією, яка має складну організаційну структуру, необхідна більш різноманітна інформація, ніж для невеликої за обсягом і сферою діяльності фірми.

Масштаб діяльності компанії безпосередньо пов’язаний з числом рівнів, на яких приймаються управлінські рішення. Залежно від прийнятої в компанії організації і філософії управління кожному рівню властива своя міра відповідальності і компетентності у вирішенні управлінських питань. Тому інформаційна система повинна забезпечити усі рівні управління інформацією, які різняться мірою деталізації, періодичністю надання, зорієнтованістю на ті чи інші аспекти діяльності.

Наприклад, великі МНК нерідко більш централізовані — у цьому разі вище керівництво в штаб-квартирі МНК віддає перевагу більш жорсткому контролю дій апарату управління підрозділів фірми. І навпаки, невеликі компанії можуть надавати більшу свободу дій своїм