Інформаційні системи і технології на підприємствах
37

програмного забезпечення. Ці моделі слугують як вхідна інформація для CASE-систем, що використовуються для розробки нестандартного програмного забезпечення.

2.3.3.3. Процесно-орієнтоване (динамічне)
моделювання підприємства на основі мереж Петрі

В основі будь-якого моделювання лежить теорія, яка стверджує: абсолютна подібність може мати місце лише за умови заміни одного об’єкта таким самим іншим. А це означає, що при моделюванні подібність не має місця — основна мета моделювання полягає в тому, щоб модель досить добре відображала досліджуваний аспект функціонування. Класифікація методів моделювання детально розглянута в [12]. З наведеного там переліку нас найбільше цікавитимуть ті методи, які є найприйнятнішими для моделювання бізнесу (наприклад, діяльності підприємства), тобто для побудови бізнес-моделей, що описують функціонування підприємства. До числа таких методів слід віднести: а) систем­но-структурне моделювання; б) ситуаційне моделювання; в) імітаційне моделювання. У подальшому основна увага зосереджуватиметься на останньому.

2.3.3.3.1. Методика та елементи імітаційного
процесно-орієнтованого (динамічного)
моделювання підприємства

Загалом процес динамічного моделювання підприємства (Dynamic Enterprise Model) можна виразити таким чином: підприємство зводиться до ієрархічної моделі, яка формується з еле­ментарних функціональних модулів (бізнес-функцій), що поєднуються в інформаційні потоки (бізнес-процеси), та організаційної структури підприємства (бізнес-організації). Сукупність моделей бізнес-функцій, моделей бізнес-процесів і моделі бізнес-організації являє собою імітаційну бізнес-модель підприємства (рис. 2.11).

Бізнес-моделі складаються з таких компонентів:

·  Модель бізнес-функцій — до її складу входять:

- дерево бізнес-функцій;

- відношення оптимізації;

- «ноу-хау» в галузі удосконалення бізнесу;

- ключові показники діяльності.

·  Модель бізнес-процесів складається з:

- основних бізнес-процесів;

- детальних бізнес-процесів.

·  Модель бізнес-організації.

·  База даних по певній галузі промисловості.

Рис. 2.11. Рівні динамічного моделювання підприємства

В основі концепції динамічного моделювання лежить побудова (моделювання) підприємства в термінах і методами мереж Пет­рі. При цьому використовуються такі підходи: