Педагогічна практика: вдосконалення викладання «Логіки» у вищих навчальних закладах України
65

Використання інтерактивного навчання у вищих навчальних закладах під час семінарських занять з курсу «Логіка» в поєднання з традиційними формами дозволяє активізувати студентів, залучити їх до роботи в колективі, розвивати вміння узагальнювати та систематизувати знання. Досвід запрошених фахівців та їх активна участь в обговоренні логічних питань дозволяє студентам зрозуміти та засвоїти теоретичні засади та сформувати практичні навички логічного мислення.

Використання методу «Мозкового штурму» на семінарах з логіки у вищих навчальних закладах є одним із ефективних та дієвих засобів формування творчої, активної особистості майбутнього кваліфікованого працівника, що вміє генерувати та аналізувати ідеї, якого потребує ринок праці в сучасних соціально-економічних умовах.

Слід зазначити, неможливо побудувати весь процес навчання виключно на інтерактивних методах, слід поєднувати з іншими методами роботи – самостійним пошуком, традиційними методами.

Підсумовуючи, можна сказати, що панівний «образ логіки» (живий і надзвичайно «поліфонічний» термін І.М. Гріфцової) і як науки, і як навчального предмета потребує зараз серйозної модернізації (в т.ч. в бік «дестандартизаціі») - в силу «об'єктивних причин суб'єктивного характеру» (посилення деінтелектуалізації суспільства, зростаючих вимог до пластичності мислення, дефіциту методологічно кваліфікованих фахівців, падіння авторитету науки і т.д.), що викликають необхідність перегляду (або, як мінімум, уточнення) теоретичних і соціальних функцій логіки і логіків в сучасному світі. Колосальне зростання відповідальності саме логіків за стан науки як сфери суспільства, а через це - і за соціальну стабільність (соціальне здоров'я) в цілому вимагає прийняття негайних заходів з боку, насамперед, самої логічної спільноти. А здійснені ці заходи можуть бути тільки на глибокій методологічній рефлексії місця логіки в культурі та варіативності шляхів її подальшого розвитку.