Геологічна будова кар’єру Житомирської області
23

Збільшення вмісту в атмосфері молекулярного і зв′язаного азоту також відбувається в основному за рахунок надходження в повітряну сферу оксидів азоту, що утворюються при спалюванні мінерального палива в теплових двигунах.

Окрім газового забруднення спостерігаються неухильне „запилення” повітряного середовища – збагачення її аерозолем.

Основними джерелами забруднення атмосфери аерозолями є газопилові викиди промислових підприємств і вихлопні гази транспортних машин.

Істотний вклад в забруднення атмосфери вносять підприємства гірничого комплексу при підземній і відкритій розробці родовищ.

Основними джерелами забруднення атмосфери при підземній розробці родовищ є газопилові викиди з підземних гірських виробок, газопилові викиди з породних відвалів і складів корисних копалин. В даному випадку під викидами розуміється надходження в атмосферу з підземних гірських розробок рудного (шахтного) повітря, маса якого може бути досить зачною, хоча концентрація забруднюючих речовин в ньому звичайно не настільки м′яка.

З урахуванням викладеного можна констатувати, що рудне повітря, що подається на поверхню, забруднює атмосферу. Кількість такого своєрідного забруднювача велика, так, згідно розрахунків, добування 2025 млн. т. вугілля в рік в 4033 шахтах різних країн світу супроводжувалось винесенням в атмосферу приблизно 27 млрд. м3 метану і 16,8 млрд. м3 диоксиду вуглецю.

Окрім цього варто мати на увазі, що деяка кількість метану і диоксиду вуглецю при дегазуванні пластів вугілля  і газоносних порід, мігрує по тріщинах до земної поверхні, безпосередньо забруднюючи таким чином атмосферне повітря.