Письменники Житомирщини
14

2. Житомирські письменники.

2.1. Творчі пошуки  представників житомирської прозової школи.

 

Наша поліська земля дала українському народові незабутню Лесю Українку.

Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) 25 лютого 1871 року у Звягелі (тепер районний центр Житомирської області – місто Новоград-Волинський), у бу­динку міщанина Окружка, де на той час мешкало подружжя Косачів. У Новограді-Волинському Леся прожила свої вісім дитячих років, надзвичайно важливих у формуванні таланту геніальної по­етеси.

Згадки про прекрасні поліські краєвиди на все життя залишаться в пам'яті Лесі, їх вона згодом передала в поетичних рядках:

Передо мною килими чудові

Натура стеле - темнії луги,

Славути красної бори   соснові 
І Случі рідної веселі береги.

Надзвичайна працьовитість, інтерес до народного побуту і куль­тури дали змогу нашій землячці стати особистістю з дійсно євро­пейською за своїм змістом освітою. Вона володіла 9 мовами, у тому числі вільно німецькою, французькою, італійською, почасти англ­ійською, давньогрецькою, латинською, болгарською.

Зв'язки Лесі Українки з нашим краєм не обмежувалися лише  Новоград-Волинським. Вона багато разів бувала у Житомирі. По­етеса писала про місто так: «Тут багато зелені, спокою, зовсім  окремих особняків, де живуть полковники і генерали у відставці. У всьому   якась патріархальна тиша».

Певний час Леся Українка  їздила на  лікування у село Криве Попільнянського району Житомирської області. Житомирщина свято шанує пам'ять про свою славетну землячку. Велике враження справляли на неї революційні пісні, почуті в дитинстві від дорослих. В її пам'яті назавжди зберігся образ молодої дівчини, яка плела разом з нею вінки і співала пісні про волю: