Письменники Житомирщини
4

Серед останніх публікацій П.Білоуса, М.Гайдая, М.Гордійчука, Л.Дахненко, Л.Данчука, П.Даценка, В.Єремеєва, І.Копоть, М.Костриці, М.Лавриновича, Г.Мокрицького, К.Шамаєвої, що вказують на зміну цієї тенденції, слід виокремити праці К.Шамаєвої та збірку матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 100-річчу Житомирського музичного училища ім. В.Косенка.

Отже, на сьогодні існує велика кількість матеріалів, які вимагають систематизації і створення на цій основі узагальнених характеристик культурно-мистецької спадщини Житомирщини, щоб за їхньою допомогою можна було б з’ясувати особливості протікання українського духовного життя у цьому регіоні у ХІХ – першій третині ХХ століття, тобто в період становлення національної свідомості. Перелічені аргументи обумовили вибір теми: «Українські письменники – вихідці з Житомира».

Мета дослідження – визначити особливості культурно-мистецької спадщини Житомирщини і розглянути їх у контексті загальноукраїнського духовного життя  ХІХ – ХХ століття.

Для досягнення  мети потрібно було вирішити такі завдання:

     Реконструювати історичну долю Житомирщини, спираючись на інформацію, яка міститься у краєзнавчих дослідженнях представників різних національних шкіл та напрямів.

     Виокремити регіональні особливості  культурного життя в цьому регіоні такими, якими вони бачилися представникам національно-визвольного руху другої половини  ХІХ століття.

     Визначити ціннісні орієнтири, які віддзеркалює культурно-мистецька спадщина житомирського краю та виокремити їх специфічність у проекції на духовні ідеали, що скеровували розвиток української культури у визначений період.

     Виявити тенденції, які обумовили розвиток духовного життя Житомирщини ХІХ – ХХ століття, показати їхнє відображення в літературно-мистецькій спадщині.