Організація системи антикризового фінансового управління на підприємстві в умовах фінансової кризи
13

1.1.          Сутність та об’єктивна необхідність антикризового фінансового управління

 

 

В сучасній науковій літературі не існує однозначного трактування понять “антикризове фінансове управління підприємством”, “антикризове фінансове керування” та “антикризовий фінансовий менеджмент”.

Фінансово-економічний словник подає таке визначення: „Антикризове управління – спеціальним чином організована система управління, яка має комплексний, системний характер, націлена на оперативне виявлення ознак кризи та створення відповідних передумов для їх своєчасного подолання”.

О.О. Терещенко зазначає, що: “під антикризовим управлінням фінансами слід розуміти особливий режим діяльності фінансового менеджменту, який полягає в організації фінансової роботи на підприємстві з урахуванням необхідності профілактики та нейтралізації фінансової кризи” [39, 15].

А.О. Андушко та М.С. Капустяк під антикризовим управлінням розуміють: „поставлену певним чином систему передбачення небезпеки кризи, аналізу її симптомів, заходів щодо зниження негативних наслідків кризи і використання його факторів для наступного розвитку” [9, 66].

М.К. Колісник та інші антикризове управління визначають як систему управління, яка спрямована на вирішення задач інтенсивного розвитку підприємства завдяки мобілізації та інтенсифікації всіх ресурсів у противагу екстенсивному розвитку [31, 29]. 

Узагальнивши вище зазначені погляди  вчених щодо трактування цього поняття, можна визначити, що антикризове фінансове управління являє собою систему методів та заходів фінансового характеруна підприємстві, спрямованих на попередження, уникнення та виведення підприємства з фінансової кризи та на забезпечення стабільності його розвитку.

Об’єктом антикризового управління фінансами підприємств є активи, капітал та фінансові потоки підприємства, пов’язані з формуванням, розподілом та використанням фінансових ресурсів [