Аналіз структури та динаміки капіталу
11

1)      резервний капітал – спрямовується на покриття непередбачуваних витрат, збитків, сплату боргів підприємства у разі його ліквідації. Залишки невикористаних коштів переходять на наступний рік

2)      нерозподілений прибуток (непокритий збиток) – сума прибутку, реінвестованого у підприємство, або сума непокритого збитку, це прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства після виплати доходів власникам і формування резервного капіталу.

3)      неоплачений капітал – сума заборгованості власників (учасників) за внесками до капіталу.

4)      вилучений капітал – фактична собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених товариством в його учасників [11,67].

Отже, здійснення своєї основної діяльності підприємством можливе лише за рахунок власних і позичених фінансових ресурсів. Для досягнення їх оптимальної структури і структури пасиву балансу загалом необхідно глибше дослідити джерела фінансових ресурсів підприємства за допомогою певної сукупності показників і методики аналізу джерел утворення майна підприємства.

 

 

1.2. Методика аналізу капіталу підприємства

 

 

Джерела формування фінансових ресурсів підприємства (тобто його пасиви) складаються з власного капіталу і резервів, довготермінових зобов’язань, поточних зобов’язань та кредиторської заборгованості.

Узагальнено джерела засобів можна поділити на власні і позичені (прирівнюючи до останніх кредиторську заборгованість).

Важливим для аналізу джерел фінансових ресурсів підприємства є визначення показників структури капіталу, які характеризують співвідношення двох головних складників активу балансу (необоротних та оборотних активів) і двох головних складників пасиву балансу (власного і позиченого капіталу) між собою та відповідно пов'язаних розділів активу і пасиву, що дає змогу оцінити як структури активу та пасиву балансу, так і забезпеченість відповідних активів відповідними джерелами фінансування, та ефективності використання капіталу. У разі відхилення цих співвідношень від оптимальних і середньо-галузевих можна дійти відповідних висновків щодо фінансового стану підприємства.