Економічний механізм функціонування підприємств
5


структури підприємства під впливом ринкової кон'юнктури та рівня кооперування.

Загальна характеристика підрозділів підприємства. Особливості виробничих підрозділів залежно від профілю підприємства, рівня його спеціалізації, типу виробництва. Величина підрозділів та їх статус на різних підприємствах: заводи (виробничі одиниці), філії, цехи, дільниці, бригади. Критерії визначення підрозділів різної категорії. Ієрархічна структура великих підрозділів підприємства. Підрозділи внутрішньовиробничої кооперації та підрозділи, що випускають готову продукцію (центри прибутку).

Тема 2. СТРУКТУРА І ФОРМИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ВНУТРІШНЬОГО ЕКОНОМІЧНОГО МЕХАНІЗМУ

Структура внутрішнього економічного механізму. Економічні інтереси як фактор мотивації. Форми реалізації економічних інтересів на рівні підприємства, підрозділів та окремих працівників. Економічний механізм як система чинників, що забезпечує реалізацію економічних інтересів. Зв'язок і відмінності економічних механізмів підприємства та його підрозділів. Орієнтація внутрішнього економічного механізму на вирішення переважно тактичних (поточних) завдань, обмежену сферу діяльності. Трансформація принципів економічної діяльності підприємства на рівні підрозділів.

Організаційні передумови функціонування внутрішнього економічного механізму. Функціональна й майнова відокремленість підрозділів. Чітке визначення кінцевих результатів діяльності. Обґрунтована система показників планування, обліку та оцінки діяльності. Прогресивна нормативна база. Належний облік витрат, а також зберігання та руху матеріальних цінностей, готової продукції. Дійові форми матеріального заохочення та матеріальної відповідальності. Документальна регламентація статусу, прав та обов'язків підрозділів.

Форми функціонування внутрішнього економічного механізму. Залежність форми функціонування внутрішнього економічного механізму від призначення продукції, величини підприємства та його підрозділів. Пряме планове регулювання діяльності з боку центрального апарату управління за деталізованою системою показників. Переваги і недоліки такої форми, сфера її застосування. Умови та ефективність розширення самостійності діяльності підрозділів. Договірні форми регулювання діяльності підрозділів внутрішньозаводської кооперації. Підрозділи як самостійні суб'єкти ринку і генератори прибутку. Функції центрального апарату управління за умов широкої самостійності підрозділів. Відносини між підрозділами, між підрозділами й апаратом управління. Світовий і вітчизняний досвід внутрішніх економічних відносин.

Тема 3. ВНУТРІШНІ ЦІНИ І МЕТОДИ ЇХ ФОРМУВАННЯ

Функції та система внутрішніх цін. Вартісна оцінка ресурсів і продукції. Внутрішнє формування витрат, визначення вартості проміжної і кінцевої продукції, формування і розподіл доходу. Ціни на сировину і матеріали. Особливості внутрішньої оцінки матеріалів при зберіганні їх в запасах за умов нестабільності ринкових цін.