Економіка та організація інноваційної діяльності
39


    Методи пасивного пошуку:

-    аналіз патентів;

-    маркетингові дослідження;

-    пропозиції по ліцензіях;

-    пропозиції споживачів або замовників;

-    пропозиції розроблювачів;

-    пропозиції раціоналізаторів;

-    пропозиції винахідників.

    Методи активного пошуку:

1. Емпіричні методи:

-    опитування спеціалістів;

-    опитування споживачів;

-    матеріали виставок і ярмарків;

-    оцінювання публікацій.

2.  Системно-логічні методи:

-    морфологічний аналіз;

-    функціонально-вартісний аналіз;

-    “дерево” вирішення проблем.

3. Інтуїтивні методи:

-    “мозкова атака”;

-    методи синектики;

-    метод Дельфі.

    Використання різноманітних методів і прийомів пошуку інно­ваційних ідей поряд з постійним аналізом портфельних матриць стратегічного планування продуктової політики дає змогу інно­ваційних! підприємствам формувати велику кількість альтернатив­них інноваційних пропозицій до тематичного плану, що конку­рують між собою за наявними ресурсами інноваційного підпри­ємства й очікуваними результатами. За даними консалтингових фірм, для одного успішного інноваційного продукту в серед­ньому необхідно 58 різноманітних нових ідей. При цьому потрі­бно розглянути не менше 300 різноманітних варіантів і пропо­зицій. Тому дуже відповідальною стадією планування інновації: є стадія оцінювання пропозицій і добору найбільш актуальної тематики. У вітчизняній і закордонній практиці для вирішення цього завдання використовуються, як правило, різноманітні ме­тоди селекції конкуруючих пропозицій, що ґрунтуються на багатокритеріальному оцінюванні і двоступінчатому доборі перспективної тематики.

    Підсумковий блок питань, що необхідно розглянути та досконало вивчити, стосується основних критеріїв вибору організації; них структур управління.

    При управлінні інноваційною діяльністю на підприємстві доцільніше використовувати матричну, дивізіональну та лінійно-функціональну організаційні структури управління. Але при ви борі структури управління необхідно враховувати такі критерії: