Економіка та організація інноваційної діяльності
42


прагнуть ухилитися від прямої конкуренції з головними корпораціями. Ці фірми називають “хитрими лисами” економіки.  Для вітчизняних фірм ця стратегія може бути  корисною як підприємницька філософія. Вона закликає не боротися  відкрито з головними корпораціями, а вишукувати недоступні для  них сфери діяльності. Надалі в патієнти могли б перетворитися  багато вітчизняних великих підприємств, у тому числі й колишні   оборонні.

    Комутантна (з'єднуюча) стратегія переважає при звичайному бізнесі  в  місцевих (локальних) масштабах. Сила місцевого не------- ого підприємства в його кращій пристосованості до задоволення  невеличких за обсягом потреб конкретного клієнта. Це шлях  підвищення споживчої цінності не за рахунок надвисокої якості  (як у патієнта), а за рахунок індивідуалізації послуги,

------- жали назву “сірих мишей”. Підвищена гнучкість кому мутантів дає змогу їм утримувати свої позиції в конкурентній, боротьбі. Комутантна стратегія характерна для багатьох приватних ------- фірм.

Експлерента (піонерська) стратегія пов'язана зі створенням нових або  з радикальним перетворенням старих сегментів ринку, це першопрохідники  в пошуку і реалізації революційних рішень. Серед подібних фірм першопрохідники у випуску персональних комп’ютерів (ЕППЛ), “Зеніт”, “Осборн” та ін. Сила екеплерентів ----------- впровадженням принципових нововведень, вони; користуються початковою   присутністю   на   ринку.   Експлеренти   у 85 випадках  із  100 зазнають краху, але за рахунок 15 випадків -----------ють величезний технічний, фінансовий і моральний успіх.

    З погляду  стратегій найризикованішою є стратегія експлерентів, тому щоїм доводиться вирішувати подвійне завдання. Проте ------- вому поліпшенні важко утриматися на ринку. Дослідження Ж. Ламбена показують, що головним чинником успіху нових  товарів на ринках є підвищення їхньої якості. Наприклад, у 1993 р. 58 % прибутку американським компаніям дали нові товари. Але ще раз нагадуємо, що фірму можна визначити за ти­пом стратегії тільки в тому випадку, коли вона спеціалізується на одному виді товару або виконуваної послуги. Якщо фірма вироб­ляє кілька видів товару, то щодо кожного з них вона може застосовувати різноманітні стратегії. У цьому випадку нівелюється ризик у цілому по фірмі. Тут доречно нагадати російську приказку: “Не можна класти яйця в один кошик”.

    Крім того, у світовій практиці розглянуті інноваційні підприємства належать, як правило, до малих фірм (підприємств). Критерії віднесення до малих фірм у кожній країні свої. Це пояснюється особливостями розвитку економіки, її структурою, національними традиціями. Наприклад, у США до малих відносять підприємства чисельністю до 99 чоловік; у Японії у сфері послуг -  це понад 5 чоловік/в інших галузях — не більше 20. Малі організаційні форми дуже вигідні структури для інноваційного бізнесу, практично для всіх інновацій загалом, і на окремих ста діях інноваційного процесу. Специфіка малого бізнесу широко висвітлена в спеціальній і навчальній літературі.

    Варто звернути увагу ще на одну організаційну форму створення та реалізації інновацій  - венчурну.