Інформаційні системи і технології в обліку
68

ТЕМА 10

АВТОМАТИЗАЦІЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ КОМПЛЕКСУ ЗАДАЧ З ОБЛІКУ ФІНАНСОВО-РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ

10.1. Облік фінансово-розрахункових операцій

У цій темі розглядаються облікові задачі, що відображають щоденний стан підприємства, виконання потрібних аналітичних розрахунків показників фінансового стану з метою визначення резервів прискорення оборотності коштів. До них належать:

1. Облік коштів у касі підприємства.

2. Облік коштів на рахунках у банку.

3. Облік розрахунків із підзвітними особами й іншими розрахунками.

4. Аналітичний облік за відповідними рахунками коштів і розрахунків.

Об’єднання цих задач зумовлено тим, що автоматизоване оброблення інформації за ними виконується за єдиною технологією. При цьому використовується єдина система класифікації, структура вхідних масивів та масивів, що зберігаються, вихідних регістрів-машинограм тощо. Усі ці задачі утворюють групу фінансово-розрахункових операцій. Розглянемо особливості обліку окремих із них.

Для збереження всіх готівкових грошових коштів і цінних паперів та виконання розрахунків на підприємствах створюються каси. І всі операції, зміст яких пов’язаний із надходженням готівки до каси та видавання її, називають касовими операціями.

Усі підприємства, незалежно від форми власності (державні, орендні, колективні, спільні, кооперативні) зобов’язані зберігати свої грошові кошти в установах банку та з їх допомогою виконувати безготівкові розрахунки зі своїми контрагентами. Банківські операції, порівняно з касовими, трудомісткіші, оскільки вони характеризуються розмаїттям операцій та вимагають формування великої кількості первинних документів.

Організація обліку руху грошових засобів — найважливіше завдання бухгалтерського обліку. Його вирішення забезпечує повсякденний контроль за збереженням, правильним використанням та станом грошових засобів на розрахунковому рахунку в банку, прийманням, видаванням грошей у касі підприємства.

Грошові кошти, одержані з банківської установи, можуть використовуватися для:

Ø розрахунків із населенням з оплати праці;

Ø виплати грошових виплат і заохочення, спрямованих на споживання;

Ø допомоги, компенсацій, гонорарів, стипендій, пенсій, витрат на відрядження;

Ø страхових відшкодувань населенню в разі потреби;

Ø розрахунків із ломбардами;

Ø закупівлі сільгосппродукції та продуктів її перероблення тощо.

Бухгалтерський облік руху та залишків грошей у касі підприємства виконують на рахунку 30 «Каса» (табл. 10.1).

Таблиця 10.1

СТРУКТУРА РАХУНКА 30 «КАСА»

Номер
рахунка

Назва рахунка

Код субрахунка

Назва субрахунка

30

Каса

301

Каса в національній валюті

302

Каса в іноземній валюті

За дебетом рахунка 30 «Каса» відображається надходження грошей у касу, а видавання грошей — за кредитом. На субрахунках ведуть облік операцій по касі в національній або іноземній валютах. Рахунок 30 «Каса» кореспондує: