Інформаційні системи в аграрному менеджменті
129

зують задачі, обирають хід її розв’язування й видають відповідний результат та пояснення.

Експертні системи характеризуються такими ознаками, як призначення, проблемна область, глибина аналізу проблемної області, тип використовуваних методів і знань, інструментальні засоби, клас системи, стадії існування і т.ін. Ці ознаки враховуються при класифікації ЕС.

За ступенями складності ЕС поділяють на поверхневі і глибинні.

Поверхневі ЕС подають знання про область експертизи у вигляді правил (умова ® дія). Умова кожного правила визначає приклади ситуацій для дотримання правила, а пошук розв’язку полягає у виконанні тих правил, зразки яких зіставляються з поточними даними.

Глибинні ЕС додатково здатні при виникненні невідомої ситуації визначати з допомогою деяких прийнятних для даної області загальних принципів необхідні подальші дії.

За типом використовуваних методів і знань ЕС поділяють на традиційні і гібридні. Традиційні ЕС використовують переважно одержані від експертів неформалізовані знання і неформалізовані методи інженерії знань, а гібридні ЕС використовують і формальні методи, і методи інженерії знань, і дані традиційного програмування та математики.

За поколіннями виділяють 3 покоління ЕС.

1-ше покоління — статичні поверхневі ЕС;

2-ге — статичні глибинні ЕС (у тому числі й гібридні);

3-тє — динамічні ЕС (у тому числі глибинні і гібридні).

За стадіями створення і готовності ЕС виділяють: демонстраційний прототип, дослідницький прототип, діючий прототип (з кількістю правил в базі знань більше 500), промислові (з кількістю правил в БД більше 1000), комерційні (з кількість правил більше 1500).

Окрім сказаного, ЕС можуть класифікуватися залежно від використовуваних інструментальних засобів (мов програмування та інженерії, видів оболонок, наповненості знань і т.ін.). Поширеними мовами ШІ, як інструментальними засобами ЕС, в даний час є Пролог, Лісп, Smаlltalk. Відомими оболонками ЕС, що дозволяють користувачам без досвіду програмування створювати й використовувати для прийняття рішень власні бази знань, є GURU, Level 5 Object, Leonardo 2. Серед відомих інструментальних засобів для ПЕОМ є також дослідна експертна система СПЕІС, комерційні експертні системи ЕКСПЕРТ і ФІАКР та ін.

Типовими задачами для ЕС є задачі: діагностики (пошуку несправностей, певних відхилень), моніторингу (неперервної інтерпретації даних від об’єкта), інтерпретації (аналізу даних для певних передбачень), передбачення (прогнозування ситуацій і процесів), планування (складання програми досягнення цілі), проектування (розроблення документації для створення об’єкта). Тому залежно