Інформаційні системи в аграрному менеджменті
130

від розв’язуваних задач, ЕС можна класифікувати на діагностичні, моніторингові, інтерпретуючі, прогнозування, планування, проектування, комбіновані.

Структуру типової ЕС можна подати у вигляді схеми, зображеної на рис. 13.1.

Рис. 13.1. Структура економічної експертної системи

В структурі ЕС можуть бути і окремі відмінності. В конкретних економічних експертних системах бувають додаткові спеціалізовані блоки, пов’язані зі специфікою економічного об’єкта. Наприклад, в сільськогосподарських аудиторських ЕС для користувачів-аудиторів можуть бути блоки перевірки звітності і відповідності фактичних даних нормативам, а для експерта-аудитора — аналітичні блоки з фінансово-господарської діяльності і вироблення рекомендацій. Для функціонування такої ЕС в її структурі має бути не лише база знань, але як обов’язковий компонент і база даних.

Система знань – це основа ЕС. В ЕС використовуються знання двох видів: один — то загальні факти, явища, закономірності, інший — набір правил, висновків, інтуїтивних суджень. Звичайно, в ЕС мають переважати знання першого виду, але знання другого виду також необхідні для прийняття рішення у складних ситуаціях.

Експертну систему наповнює знаннями експерт з предметної області і інженер зі знань.

Якщо експерт, як спеціаліст з предметної області, надає відповідні знання, то інженер їх описує з урахуванням моделі ЕС. Але
в сучасних ЕС з удосконаленням інтерфейсу користувача і самих
систем експерт може поповнювати базу знань і без допомоги інженера зі знань.

На цінність ЕС значною мірою впливають можливості інтерфейсу користувача. Мова взаємодії користувача із системою має бути наближена, з одного боку, до природної мови, а з іншого, до мови даної предметної області. Більшість вимог до інтерфейсу користу