Теорія інформації та кодування в задачах
215


перехідних процесів між окремими імпульсами, тобто дається можливість перехідному процесу затухнути  до приходу нового імпульсу.

Головним недоліком дуобінарного та квазітрійкового кодувань є можливість втрати сигналу синхронізації, який одержують у декодері з інформаційної послідовності, що надходить до приймального пристрою.Таке можливе при  появі довгих серій з одних нулів. Щоб зберегти синхронізацію вдаються до скремблювання.

У коді  Манчестер-2 елементи інформаційної послідовності кодуються: “0” – додатним  перепадом з нуля до одиниці ( 0®1 ), а  “1” –  від’ємним перепадом  з одиниці до нуля  ( 1®0 ). Перепади сигналів виконуються у тактових точках, тобто посередині тактового ( бітового ) інтервалу.

Використання для передачі коду Манчестер-2  дає такі переваги: постійна складова у лінії зв’язку дорівнює нулю; забезпечується виділення сигналу синхронізації з послідовності імпульсів, які надходять до приймального пристрою.

Модифікований дуобінарний код  відрізняється від дуобінарного введенням декількох додаткових умов:

всі одиниці інформаційної послідовності розбиваються на пари і послідовно нумеруються  в парах як 1-ша та 2-га;  

кожна пачка одиниць кодується таким чином, щоб у серії послідовно розташованих одиниць з однаковими номерами сусідні завжди мали різну полярність;

полярність першої одиниці у кожній пачці залежить від кількості нулів, що відділяють цю пачку від попередньої; а саме, якщо ця кількість непарна, то перша одиниця у пачці має полярність, протилежну полярності останньої одиниці попередньої пачки одиниць, якщо ж кількість нулів між пачками парна – полярність першого імпульсу  співпадає з полярністю останнього імпульсу попередньої пачки одиниць.