Мости і тунелі: будівництво мостів
11

            Якщо вантажопід'ємність одному крану недостатня для монтажу, використовують два крани, піднімаючих балку з обох кінців одночасно. Монтуємо балка при цьому розташовується перед кранами. Піднімає її спочатку на мінімальному вилиті стріли, балку вводять у прогін та установлюють,збільшуючи виліт стріл кранів. Якщо вантажопід'ємність кранів не дозволяє установку балки на необхідному вилиті стріли, монтуємий блок спускають спочатку на максимально дозволеному вилиті стріли, потім крани переміщують уперед, балку піднімають знову,повторюючи виконані операції.

            Після установки окремих балок прогінних будов виконується їх об'єднання зваркою випусків арматури чи закладних частин. Після обетонування балок в отвори плити встановлюють водовідвідні трубки та укладають бетон стічного трикутника, на який згодом викладають гідроізоляцію.

            Роботи по влаштуванню гідроізоляції, яка складається з бітумної мастики, армованої двома кулями склосітки виконують при температурі не нижче +50С. Бітумну мастику перед використанням розігрівають у бітумному котлі до температури 150-1700С та в гарячому стані наносять на поверхню плити, розстелюючи зверху шар склоізолу. Потім наносять другий шар мастики та укладають другий армуючий шар, на який наноситися останній шар мастики.

           Особливо досконало гідроізоляція влаштовується у водовідвідних трубок. Ізоляційні та армуючи шари заводять всередину трубок та прижимають до стінок трубок спеціальним склянкою. На гідроізоляцію викладається захисний бетонний шар армований металевої сіткою. Згодом на захисний ШАР викладається асфальтобетон.