Аудит нематеріальних активів на ВАТ «Житомирська пересувна механізована колона №6»
47

˗         облікові регістри, що використовуються для відображення господарських операцій з обліку нематеріальних активів;

˗         аудиторські висновки попереднього аудиту та інші докуме-нти, що узагальнюють результати контролю;

˗         звітність (Баланс (ф. № 1), Примітки до фінансової звітнос-ті (ф. № 5)).

При перевірці обліку НМА використовують такі методичні прийоми, як документальна перевірка, підтвердження, опитування, спеціальна перевірка, зустрічна перевірка.

Документальна перевірка — це перевірка документів і записів, яка може бути формальною, арифметичною та по суті.

Формальна перевірка полягає у візуальній перевірці правильності записів усіх реквізитів, у виявленні безпідставних виправлень, підчисток, дописувань у тексті і цифрах, у перевірці достовірності підписів посадових і матеріально-відповідальних осіб.

Перевірка документів по суті дозволяє встановити законність і доцільність господарських операцій, правильність відображення операцій на рахунках бухгалтерського обліку та віднесення до статей витрат та доходів.

Підтвердження— полягає в одержанні письмової відповіді від клієнта або третіх осіб з метою підтвердження точності інформації (наприклад, підтвердження дебіторської заборгованості).

Опитування — це одержання письмової або усної інформації від клієнта або про клієнта.

Спеціальна перевірка здійснюється із залученням фахівців вузької спеціалізації (фахівець зі шляхового будівництва, технологи тощо).Використовується для виявлення різного роду відхилень від норм та з метою доказів фактів порушень та відхилень.

При зустрічних перевірках відображення господарських операцій, що здійснюються між клієнтом і третіми особами, перевіряється в останніх та порівнюється з даними клієнта Аудитору слід пам'ятати, що проведення зустрічної перевірки У третьої особи повинно бути санкціоновано клієнтом