Принципи організації електронного документообігу та його особливості в судовій системі
29

До основних системних функцій КП «ДЗС» відносять :

1.     Авторозподіл справ по суддям;

2.     Реєстр справ ;

3.     Створення груп користувачів ДЗС з особливими правами доступу;

4.     Система ведення логінів ;

5.     Відправка рішень  до ЄДРСР (Єдиного державного реєстру судових рішень);

6.     ЕЦП( електронний цифровий підпис).

Функціональні можливості КП «ДЗС» у повному обсязі відповідають вимогам судів, так як відтворюють в електронному вигляді усі необхідні для роботи документи. Можливості КП «ДЗС» для введення інформації щодо справи(адміністративної,кримінальної та ін.), ходу її розглядання, винесення рішення ідентичні паперовому документуванню судового процесу.

Враховуючи те, що через недосконалу судову систему у державі в цілому, навантаження на суддів дуже велике (особливо при паперовому документообігу), то впровадження ІС є засобом його зменшення та більш ефективного використання робочого часу.

Для  ефективної організації роботи з ПП (програмними продуктами) працівникам в Білоцерківському міськрайонному суді слід проходити відповідні підготовчі курси, тому що  навчання  безпосередньо у ході роботи тимчасово ускладнює робочий процес.

 Після впровадження КП «ДЗС» усі дані щодо справ зберігаються на сервері, а комп‘ютери об‘єднані локальною мережею. Сервер у суді виходив з ладу близько одного разу на тиждень, при  цьому процес введення даних паралізувався , а разом з ним іноді й процес перегляду. Усунення проблеми іноді займало близько половини робочого дня.

Це свідчить про :

-         ненадійність або застарілість обладнання сервера ;

-         неспроможність пам‘яті сервера зберігати та обробляти велику кількість інформації одночасно;