Принципи організації електронного документообігу та його особливості в судовій системі
9

                     універсальність - можливість використання на різних апаратних платформах у середовищі різного системного програмного забезпечення.

Актуальність аналізу можливостей та характеристик різних систем автоматизації документообігу доводиться дослідженнями лабораторії інформаційних систем Московського фізико-технічного інституту, метою яких було виявлення поточного стану ринку електронного документообігу, розповсюдженості систем і відношення користувачів щодо наявних систем [7,c.178].

 

 

1.1            Переваги електронного документообігу

 

 

Основною умовою для створення ефективних механізмів взаємодії органів державного управління і суспільства є інформатизація всіх процесів, які мають місце в повсякденній діяльності органів державної влади [3,c.143].

Одним із напрямів реалізації цього завдання є впровадження у органах державного управління систем електронного документообігу. Кадри вирішують все - скільки б часу не проходило з того моменту, коли було висловлене це твердження. Проте, є ситуації, коли «людський фактор» стає причиною плутанини і помилок.

Одна з таких ситуацій: необхідність співробітнику здійснювати значне число рутинних операцій з документами. Системи електронного документообігу (СЕД) сприяють збереженню і раціональному використанню людських ресурсів і підвищення ефективності управління потоками корпоративних документів та інформації. Серед основних переваг, які несе з собою впровадження систем електронного документообігу для конкретного співробітника, що працює з документами можливо виділити наступні:

– здійснення всього спектра операцій з документами, завданнями, – довідниками, журналами, нумераторами та маршрутами при незначних