Застосування неметалічних елементів, та матеріалів, що забезпечують значну економічну ефективність
25

Емалі складаються з лаку і пігменту. Для отримання не глянцевих, а матових покриттів в емалі вводять наповнювач. Пігменти надають емалі колір і деякі специфічні властивості, наприклад білі пігменти (ZnO, TiO2) - атмосферостойкость і водотривкість; алюмінієва пудра - стійкість до дії вологи і ультрафіолетових променів; сажа - токопроводімость і т. д. Грунти захищають метал від корозії і збільшують адгезію наступних шарів. До складу грунту входять лак і пігмент, що володіє захисними властивостями. Залежно від виду пігменту грунти поділяють на такі групи: що містять солі хромової кислоти, цинковий і стронцієвий крон (утворюють окисні плівки на металі); містять свинцевий або залізний сурик (пассивирующие грунти); містять цинкову пил (протекторні грунти) і інертні пігменти (сполуки титану і т. д.), що створюють ізолюючі покриття. Хроматних грунти застосовують для захисту магнієвих і алюмінієвих сплавів. Свинцевий сурик утворює на поверхні металу гідрат закису заліза. Ці грунти застосовні для захисту сталевих деталей. Захисна дія цинку засноване па його більш електронегативний потенціалом по відношенню до заліза. Ці грунти застосовують для захисту сталевих деталей, що працюють у вологих умовах.

Для захисту сталевих деталей застосовують також фосфатирующие грунти. Такий грунт реагує з поверхнею сталевих деталей і утворює на стали фосфатно-хроматних плівку складного складу. Шпаклівки призначені для вирівнювання нерівностей на поверхні виробів перед фарбуванням. До складу шпаклівок входять лак, пігмент і наповнювач. Шпаклівки наносять на попередньо загрунтовану поверхню.

   Для надійного захисту поверхні виробів в більшості випадків застосовують багатошарове покриття, що складається з шарів різного призначення, зване системою покриття. Безпосередньо на деталь наноситься грунт, потім шпаклівка, далі йде емаль і покривний лак. Число шарів звичайно становить 2 - 6, а іноді і 14.