Інформаційні системи і технології обліку
30


вихідний документ, як за видами витрат так і документ, що відображає сумарні прямі витрати. об'єктами

На наступному етапі проводиться калькулювання фактичних витрат на весь обсяг продукції. Проведення калькулювання залежить від вибраної системи калькулювання. Можливі дві системи калькулювання: по окремим замовленням та по процесах виробництва, які постійно повторюються.

Калькулювання по замовленням – система калькулювання продукції на основі обліку витрат по кожному індивідуальному виробу або окремій партії виробів. При цьому методі калькулювання є окреме замовлення на виготовлення одного виробу, партії виробів чи на виконання певного обсягу робіт (послуг). При використанні цієї системи у обліковому реєстрі накопичуються всі фактичні витрати, пов’язані з виконанням замовлення.

Калькулювання по процесах – система калькулювання продукції на основі групування витрат у межах процесів або стадій виробництва. Ця система характерна для масового та серійного виробництва. Сферою її застосування є такі галузі, як хімічна, нафтопереробна, текстильна, металургійна, фармацевтична, вугільна, взуттєва промисловість тощо. Програмна реалізація цієї системи калькуляції виконане у корпоративних програмних продуктах, які розробляються окремо для кожної галузі.

При використанні калькулювання по процесам враховується залишки незавершеного виробництва на підставі інвентаризації (відповідного документу) або за даними оперативного обліку. Залишки незавершеного виробництва оцінуються за плановою (нормативною калькуляцією)

Тема 11. ІНФОРМАЦІЙНО-ПОШУКОВІ СИСТЕМИ ТА СИСТЕМИ ДОКУМЕНТООБІГУ

Інформаційно-пошукові системи  (IПС) - це один iз рiзновидiв інтелектуальних iнформацiйних системю.

ІПС- це під якими розуміється сукупність методів і засобів, призначених для збереження і пошуку документів, відомостей про них чи певних фактів.

Основна задача IПС полягає в тому, щоб iз сукупності даних, що знаходяться в системі, знайти і вибрати ті, які у найбільшій мірі відповідають інформаційним потребам споживача.

Класифікація ІПС. Розрізнюють декілька типів інформаційно-пошукових систем.

По тематиці та змісту інформаційних масивів, що зберігаються в базі даних:

·  галузеві;

·  полі тематичні;

·  вузькотематичні.

По типу інформацій, що зберігається в системі:

·    документальні;

·    фактограіфчні.