Економічний механізм функціонування підприємств
7


Обґрунтування виробничої програми виробничою потужністю підрозділів. Обчислення пропускної спроможності груп устаткування і їх завантаження. Можливості відносного вирівнювання завантаження взаємозв'язаних підрозділів та устаткування у короткостроковому та довгостроковому періодах.

Розробка планів виробництва допоміжних підрозділів. Особливості та порядок розробки планів виробництва інструментальних, ремонтних, енергетичних підрозділів. Визначення обсягу продукції виробничої інфраструктури для власних потреб. Можливості та доцільність продажу допоміжної продукції суб'єктам ринку. Обґрунтування масштабів сервісного обслуговування.

Тема 6. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ І ПРИБУТКУ

Склад витрат підрозділів, порядок їх формування за місцем та калькуляційними одиницями. Регульовані витрати центрів відповідальності. Основні показники витрат підрозділів: кошториси, собівартість виробів. Загальний порядок розробки планів витрат підрозділів. Послідовність планування витрат основних і допоміжних підрозділів. Методика складання кошторисів підрозділів. Розподіл загальногосподарських витрат між підрозділами.

Планування собівартості окремих виробів (калькулювання) у підрозділах. Обчислення прямих планових витрат. Методи розподілу непрямих витрат і сфера їх застосування. Проблема розподілу витрат на утримання й експлуатацію машин і устаткування.

Прибуток у системі внутрішнього планування, його вирішальна роль у діяльності підрозділів — суб'єктів ринку. Визначення планової величини прибутку прямим обчисленням та пофакторним методом. Особливості планового розподілу прибутку структурних одиниць виробничих комплексів (корпорацій).

РОЗДІЛ III. Контроль, оцінка та стимулювання діяльності

Тема 7. КОНТРОЛЬ І ОЦІНКА ДІЯЛЬНОСТІ

Контроль як функція управління. Форми контролю діяльності підрозділів. Поточний та періодичний контроль. Диспетчерський контроль ходу виробництва. Контроль якості продукції, трудової дисципліни, поточних витрат. Звітність підрозділів, її зміст і періодичність.

Оцінка роботи підрозділів за звітні періоди. Оцінні показники та їх обґрунтування. Визначення показників кінцевих результатів для різних підрозділів. Критерії оцінки: плановий, нормативний рівень показника, його динаміка порівняно з минулим періодом.

Оцінка виконання плану виробництва продукції за номенклатурою та загальним обсягом. Додержання графіка виготовлення продукції (комплектність). Особливості оцінки виробничої діяльності підрозділів обслуговування.

Оцінка рівня витрат і собівартості продукції підрозділів. Оцінні показники витрат і їх застосування з урахуванням конкретних умов підрозділу: