Економічний механізм функціонування підприємств
8


собівартість одиниці продукції, собівартість кінцевої продукції, кошторис витрат (собівартість валової продукції). Перерахування планових витрат на фактичний обсяг продукції (гнучкі кошториси) за оцінки роботи підрозділів виходять з абсолютної (сукупної) величини витрат.

Оцінка діяльності невиробничих і функціональних підрозділів апарату управління. Бальна система оцінки виконання функціональних обов'язків, її суть та ефективність.

Тема 8. МЕХАНІЗМ СТИМУЛЮВАННЯ ПЕРСОНАЛУ

Матеріальне та нематеріальне стимулювання персоналу. Провідна роль матеріального стимулювання в забезпеченні ефективної діяльності підрозділів. Оплата праці як головний стимулюючий чинник.

Утворення та регулювання фондів оплати праці підрозділів підприємства. Методика обчислення фондів основної і додаткової оплати праці. Особливості визначення заробітку працівників за умов колективної відрядної системи оплати праці. Розподіл колективного заробітку між членами бригади (підрозділу).

Місце преміювання в системі мотивації персоналу. Принципи побудови преміальних систем. Обґрунтування величини премії за конкретний результат (економію, збільшення прибутку). Заохочення персоналу через участь у прибутку. Форми й умови участі персоналу підрозділів у прибутку підприємства.

Тема 9. МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ

Матеріальна відповідальність підприємства. Компенсаційно - еквівалентні відносини та матеріальна відповідальність як умови ефективної взаємодії підприємств. Роль господарських договорів у забезпеченні матеріальної відповідальності. Форми матеріальної відповідальності підприємства за порушення договірних зобов'язань. Штрафи, відшкодування збитків. Відповідальність підприємства перед державою та споживачами за якість продукції. Матеріальна відповідальність перед державою за умови функціонування та дотримання чинного законодавства.

Обчислення збитків від порушення господарських договорів. Поняття збитків. Додаткові витрати, втрата або пошкодження майна, неодержані доходи (втрачена вигода). Наслідки порушень договірних зобов'язань:

зменшення обсягу виробництва й продажу продукції, простої, форсування виробництва (аритмія), заміна матеріалів, брак та ін. Порядок обчислення збитків за певними наслідками. Розподіл збитків і суми претензії між кількома контрагентами, які порушили договірні зобов'язання.

Внутрішньовиробнича матеріальна відповідальність. Форми матеріальної відповідальності підрозділів і працівників. Компенсація втрат, пониження окладу (тарифної ставки), заохочувальних виплат та ін. Матеріальна відповідальність підрозділів з високим ступенем економічної самостійності. Система внутрішніх економічних претензій та її організаційні основи. Класифікатор претензій і його структура. Компенсаційні та нормативно-штрафні санкції. Методика обчислення величини внутрішньої претензії.