Етика ділового спілкування
19


-   виделка для крабів, устриць (завдовжки близько 15 см та шириною в основі 1,5 см),

-   фруктова – для фруктів, подається перед закінченням обіду разом з чашкою для полоскання пальців.

Ножі:

-   великий обідній для м’ясних страв,

-   малий – для закусок та інших страв, крім м’ясних та рибних,

-   фруктовий (з такою ж ручкою, як і у фруктової виделки),

-   для риби,

-   для масла,

-   десертний для сиру, десертних та борошняних виробів.

Слід пам’ятати, що всі прибори одночасно не використовуються для сервіровки – не кладуть більше трьох приборів!

Інші (решту) прибори подають разом із відповідними стравами.

Перелік приборів на одну особу орієнтовно такий: підставна тарілка, на яку ставлять тарілку для закусок, на ній – складена серветка. Ліворуч від тарілки лежать  виделки зліва направо згідно з порядком страв: мала виделка для закуски, рибна виделка та велика виделка для основної страви. Праворуч від тарілки кладуть маленький ніж для закуски, столову ложку (якщо подається суп), ніж для риби та великий обідній ніж.

Предмети столового набору лежать на відстані 1 см один від одного і на такій же відстані від краю стола. Виделки вигином донизу, ножі – гострим боком до тарілки.

Взагалі, в діловому стилі, чи то на обіді, чи на прийомі, алкоголь сприймається вельми умовно, а тому рекомендується утримуватися і пити якомога менше. В чарці має залишатися трішки вина. Кількість міцного напою повинна становити, як норма, 20 грамів, а 40 грамів – це вже допінг!

Тостів на ділових прийомах має бути небагато. Перший тост прийнято проголошувати після першої гарячої страви за здоров’я тих, хто запросив, чи з подякою за запрошення. Тости мають бути короткі!

Ту їжу, яку гостям треба брати самим із таці, офіціант подає з лівого боку. Гості повинні за допомогою роздаточної виделки та ложки накласти їжу на свої тарілки. При цьому ложку беруть у ліву руку, а виделку – в праву. Брати слід тільки одну порцію.

Ту їжу, яку офіціант подає сам, він підносить з правого боку, розмовляти з офіціантом не треба, він знає краще, як робити свою справу.

Рекомендується закінчувати їжу одночасно із іншими гостями, щоб не затримувати подачу нової страви.

Коли треба взяти хліб, келих чи перемовитися із сусідом, виделку і ніж кладуть ручкою на стіл, а іншим кінцем на тарілку.

При зміні страв, для того щоб офіціант знав, що гість не хоче більше їсти, ніж і виделку кладуть паралельно одне до одного, трохи справа. При цьому виделка повинна лежати зубцями догори.

Якщо вказівним пальцем торкнутися до тарілки чи чарки в присутності офіціанта, то для нього це сигнал, що цю страву (чи цей напій) треба прибрати, гість не буде його вживати.