Етика ділового спілкування
37


–         учасники дискусії мають підготуватися до обговорення обраної теми та виявити готовність викласти свою позицію;

–         кожен учасник повинен уважно слухати інших і чути, про що саме вони говорять;

–         всім учасникам бажано поводитися відповідно до загально прийнятих етичних норм поведінки. Не слід перетворювати дискусію на суперечку, не можна перебивати того, хто виступає, робити зауваження щодо особистісних якостей учасників;

–         дискусія не повинна тривати понад три години. Зловживання часом може викликати роздратування у присутніх.

Про результативність дискусії можна говорити, коли в учасників сформувалася певна думка щодо обговорюваного питання або підтвердилися погляди, що їх мав дехто з присутніх до початку колективного обговорення.

Дискусія як форма колективного обговорення відрізняється від полеміки та диспуту. Полеміка як конфронтація ідей, поглядів, думок, на відміну від дискусії має на меті не досягнення згоди в суперечці, а перемогу над опонентом. Диспут найчастіше використовується для публічного захисту наукової позиції або для того, щоб визначитися у життєво важливих, найчастіше моральних, проблемах.

“Мозковий штурм” – це спільне розв’язання творчої проблеми, яке забезпечується особливими прийомами (ця форма обговорення виникла наприкінці 30-х рр.). На першому етапі “мозкового штурму” (етап генерації ідей) кожний учасник вільно висуває свої позиції щодо вирішення поставленого завдання. При цьому форма обговорення базується на дотриманні учасниками загальноприйнятих етичних норм. На цьому етапі обговорення критика повністю забороняється, а тому всі учасники можуть спокійно висловлювати свої думки.

Після генерації ідей бажано вибрати кращі серед них, а не відкинути гірші (при цьому на авторстві ідей не слід наголошувати, оскільки найчастіше кращі ідеї є результатом колективної творчості). Після вибору кращої ідеї треба розділитися на дві групи – прибічників і противників, які спробують ще раз проаналізувати всі аргументи “за” та “проти” висловленої ідеї.

Основні правила, що сприяють підвищенню ефективності роботи під час “мозкового штурму”:

–         бажано, щоб на розгляд виносилася лише одна проблема;

–         у процесі обговорення мають брати участь лише до 12 осіб;

–         учасників обговорення варто розмістити по колу, щоб вони бачили одне одного і були рівноправними;

–         час обговорення необхідно обмежити до 30 хв., оскільки дефіцит часу породжує стрес і стимулює діяльність мозку.

& Література:

1. Вендиктова В.И. Деловая репутация: личность, культура, этика, имидж делового человека. – М.: Институт новой экономики, 1996. –208 с.

2. Дороніна М.С. Культура спілкування ділових людей: Посібник / М.С.Дороніна. – К.: Видавничий дім “КМ Academia”, 1997. – 192с.