Зовнішньоекономічна діяльність
15


2. Зустрічні закупівлі (counterpurchase contracts) – це торгівля, яка ґрунтується на зустрічних зобов’язаннях експортерів з закупівлі у імпортерів частини або повністю товарів, що експортуються (імпортером).

а)   паралельна угода (paralleled deal) передбачає підписання двох окремих контрактів: одного – на початковий експорт і другого – на зустрічну закупівлю;

б)  джентльменська угода (gentlemen’s agreement, offset) не містить юридичних обов’язків експортера по відношенню до зустрічної закупівлі, хоча передбачається, що він згоден закупити товари у імпортера в обумовленій кількості;

в)  угоди з передачею фінансових зобов’язань (“свитч”) (switch transactions)передбачають передачу експортером своїх зобов’язань з зустрічної закупівлі третій стороні, як правило, великій торговій фірмі.

3. Довгострокові авансові закупівлі (advance purchase) являють собою паралельну угоду, але у зворотному порядку. Експортер зобов’язується придбати товари у фірми–імпортера в обмін на її зобов’язання закупити еквівалентний обсяг товарів експортера. Ця угода отримала назву “ЮНКТІМ” (junktim).

В. Компенсаційні угоди на основі угод з виробничого співробітництва (compensation agreements of the buy-back type) передбачають, що постачальникам промислового обслуговування будуть платити зустрічними поставками товарів, які виробляються за допомогою обладнання, яке було закуплено.

1. Великомасштабні довгострокові компенсаційні угоди із зворотною закупівлею товарів (large scale and long-term compensation agreements of the product buy-back type) передбачають поставки на основі угод про виробниче співробітництво з наданням: довгострокових позик і кредитів; промислового обладнання з поставкою шляхом зустрічних компенсаційних поставок; зворотних закупівель кінцевої або зв’язаної продукції:

а)   угоди, в яких зобов’язання по компенсаційним закупівлям вище вартості обладнання, яке поставляється. Вони укладаються за контрактами на поставку обладнання, на поставку продукції на основі довгострокових контрактів і забезпечуються урядовими кредитами у рамках міжнародного кредитування;

б)  угоди, в яких зобов’язання з компенсаційних закупівель рівні або нижче вартості обладнання, яке поставляється, – мають специфічні особливості в залежності від галузей промисловості.

2. Угоди про “поділ продукції” (production sharing) укладаються на основі угод про будівництво промислових об’єктів переважно “під ключ”. Ці угоди передбачають оплату будівництва підприємства поставками продукції, яка ним виробляється.

3. Угоди “розвиток–імпорт” передбачають, що зустрічні поставки продукції зі збудованих об’єктів будуть покривати витрати іноземної фірми–постачальника комплексного обладнання.

Г. Операції на давальницькій сировині (толлінг).

Сутність цих операцій полягає у тому, що одна країна, яка володіє ресурсними можливостями, але не має достатніх виробничих потужностей для