Зовнішньоекономічна діяльність
30


зовнішньоекономічної діяльності на період не менший, ніж той, що є необхідним для здійснення експортної (імпортної) операції;

відкрита (індивідуальна) – дозвіл на експорт (імпорт) товару протягом певного періоду часу (але не менше одного місяця) з визначенням цього загального обсягу.

При цьому по кожному товару може встановлюватися лише один вид ліцензії.

Квотування здійснюється шляхом встановлення режиму видачі індивідуальних ліцензій згідно із законодавчими актами, причому загальний обсяг експорту (імпорту) за такими ліцензіями повинен перевищувати обсяги встановленої квоти.

В Україні запроваджуються такі види експортних (імпортних) квот (контингентів):

– глобальні – квоти, що встановлюються по товару (товарах) без зазначення країн, куди товар (товари) експортуються або з яких він (вони) імпортуються;

– групові – квоти, що встановлюються по товару (товарах) з визначенням групи країн, куди товар (товари) експортуються або з яких він (вони) імпортуються;

– індивідуальні – квоти, що встановлюються по товару (товарах) з визначенням конкретної країни, куди товар (товари) може експортуватись або з якої країни він (вони) може імпортуватись.

Квота по експорту (Ке) розраховується як відношення обсягу експорту в натуральному або вартісному виразі за даний період (Е) до обсягу внутрішнього виробництва продукції (Пв) за той самий період:

.

Квота по імпорту (Кі) розраховується як відношення обсягу імпорту в натуральному або вартісному виразі за даний період (І) до обсягу внутрішнього споживання в країні (П) та імпорту відповідної продукції (І'):

.

Поряд із нетарифними квотами можуть застосовуватись так звані тарифні квоти, що дозволяють ввозити (вивозити) протягом встановленого терміну певну кількість товару за зниженими митними ставками або безмитно. Решта ж товару, що ввозиться (вивозиться) понад тарифну квоту, обкладається звичайним митом, встановленим у митному тарифі. Тарифні квоти найчастіше застосовуються до сільськогосподарської продукції.

Інформація про перелік товарів до країн, що підпадають під режим ліцензування та квотування, доводиться до відома суб’єктів ЗЕД не менше, ніж за 60 днів до дати його запровадження шляхом опублікування в офіційних загальнодоступних засобах інформації та негайно доводиться до органів державного митного контролю.

Ліцензії видаються на підставі заявок суб’єктів ЗЕД, складених згідно стандартної форми. Заявка на ліцензію повинна мати такі реквізити:

–    реєстраційний номер (реєструється протягом двох робочих днів у Державному реєстрі експортних та імпортних ліцензій);