Зовнішньоекономічна діяльність
32


здійснюються з порушенням прав інтелектуальної власності. Конкретний перелік товарів, що підпадають під ембарго, затверджується Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.

Г. Спеціальні імпортні процедури, зокрема, встановлення режиму попередніх імпортних–депозитів. Внесення суб’єктами ЗЕД на безпроцентні рахунки у банках, які обслуговують їх на території країни імпорту, грошових коштів у валюті платежу на період від моменту набрання зовнішньоекономічними договорами юридичної сили до моменту проходження митного кордону товарів, що поставляються за цими договорами.

Д. Державні закупки, що теж певною мірою впливають на обмеження імпорту. У багатьох країнах існують законодавчі норми, які забороняють організаторам державних закупівель купувати товари (роботи, послуги) у іноземних суб’єктів господарювання. В Україні державні закупівлі з імпорту комплексного устаткування або масових партій інших товарів з використанням коштів Державного валютного фонду України мають обов’язково проводитись з використанням процедури міжнародних торгів.

Е. Система внутрішніх податків і зборів, що належить до прихованих методів регулювання ЗЕД. Внутрішні податки та збори можуть призводити до зростання цін імпортного товару і тим самим знижувати його конкурентоздатність порівняно з місцевими товарами. Прикладом може служити акцизний збір, яким обкладаються деякі імпортні товари. В Україні акцизним збором обкладаються спирт, лікеро-горілчана продукція, шоколадні вироби, кава, цукор, тютюнові вироби, відеотехніка, ювелірні вироби, легкові та пасажирські автомобілі тощо.

Є. Добровільне обмеження експорту та встановлення мінімальних імпортних цін. У багатьох країнах значного поширення набула практика укладання угод про добровільне обмеження експорту та встановлення мінімальних імпортних цін, які, як правило, нав’язуються економічно розвиненими країнами державам, що в економічному і політичному відношеннях є слабкішими. Особливість цих обмежень полягає у тому, що торгові бар’єри, які спрямовані на захист країни-імпортера, встановлюються країною-експортером.

Контрольні питання

1.  Які існують дві основні групи державного регулювання ЗЕД в Україні?

2.  Що таке Єдиний митний тариф України?

3.  Сутність митної ставки.

4.  Види митних тарифів.

5.  Що таке мито і які існують його види?

6.  Який існує порядок митно-тарифного регулювання ЗЕД в Україні?

7.  Чим відрізняється ліцензування від квотування з нетарифного регулювання ЗЕД?

8.  Які існують види ліцензій при регулюванні ЗЕД в Україні?

9.  Які існують види квот при регулюванні ЗЕД в Україні?

10.  Як розраховуються квоти по експорту та імпорту?

11.  Який існує порядок видачі ліцензій в Україні?

12.  Які існують додаткові нетарифні методи регулювання ЗЕД в Україні?