Зовнішньоекономічна діяльність
41


забезпечує необхідних економічних результатів, тоді ціна на нього повинна бути знижена.

Визначення цін на підставі середніх ринкових зводиться до порівняння основних характеристик товару, ціна якого розраховується, з характеристиками товарів провідних виробників та постачальників. Головний принцип цього порівняння полягає у тому, що на товари, які мають однакові технічно-економічні параметри, ціни повинні бути рівні. Такий метод встановлення цін називають параметричним. Даний метод застосовується, в основному, для визначення цін на продукцію високих технологій. Основними складностями при використанні цього методу є необхідність в одержанні детальної інформації, яка торкається техніко-економічних характеристик товару, а також врахування впливу на ціну окремих параметрів.

Ціни, які розраховуються таким чином, а також фактичні ціни раніш здійснених угод можуть служити підґрунтям для визначення середньосвітової ціни товару, який аналізується. Кінцева ціна, тобто рівень цін, який фактично складається на ринку у результаті переговорів між продавцем та покупцем, відображає вплив усіх факторів. Практично проблема визначення кінцевої ціни угоди вирішується шляхом використання знижок на уторгування.

За економічною природою знижки на уторгування є формою збалансування у ціні інтересів продавця та покупця. При визначенні можливостей одержання знижки під час проведення закупівель необхідно враховувати характеристику продавця, умови ринку та особливості товару.

Характеристика продавця містить у собі багато факторів, тому для простоти вона описується такими станами: фірма–продавець знаходиться у сприятливому, нормальному, критичному становищах. Найбільша вірогідність одержання знижки існує у двох крайніх випадках – при сприятливому та критичному становищах. При нормальному становищі одержання знижки стає важким завданням.

Під час аналізу умов ринку особливе значення мають співвідношення між попитом та пропозицією та ступінь конкуренції. При падаючій динаміці попиту можливості одержання знижки найбільш сприятливі, при зростаючому попиті – утруднені. Що стосується конкуренції, то посилення монополізації зменшує можливості одержання знижки. В окремих випадках фірми, які забезпечили високий рівень монополізації ринку, взагалі відмовляються надавати знижки на уторгування.

Розгляд особливостей товару для визначення можливостей торгівельної знижки передбачає врахування ступеня обробки продукції, її складності та новизни. Для виробів з більшим ступенем обробки, більш складних, існує більше можливостей одержання знижки, так як інформація з цін на таку продукцію набагато слабкіша, ніж з інших товарів.

Вплив факторів новизни та складності виробу проявляється у тому, що відносно легше отримати знижку з ціни на початковій та кінцевій стадіях життєвого циклу товару, коли товар тільки виходить на ринок або заміняється більш високою за технічним рівнем продукцією.

Робота по вивченню цін світового ринку потребує наявності великої кількості інформації. Як вже відзначалося вище, дані з цін світової торгівлі можуть бути одержані з джерел, які публікуються, або за спеціальними