Інформаційні системи і технології на підприємствах
224

Аналітичні можливості інформаційної системи МНК дуже великі, оскільки до неї надходять дані із усіх дочірніх компаній і у різних виглядах. Крім того, система повинна постійно адаптуватися до запитів користувачів, своєчасно реагувати на можливі зміни економічної ситуації, у якій працює МНК. Обсяг і якість інформації, яка надається управлінській ланці, повинні максимальною мірою сприяти досягненню короткострокових і довгострокових цілей МНК та її дочірніх компаній. На рис. 10.1 відображені дані, які надходять і циркулюють в інформаційній системі МНК.

Рис. 10.1. Циркулювання даних у інформаційній системі

10.2. Організаційна побудова корпорацій

Кожна МНК має декілька рівнів управління, які розрізняються мірою владних повноважень і відповідальності. Розподіл цих повноважень закріплюється в організаційній структурі управління. Цим визначаються і обсяги інформації, яка необхідна кожному рівню для планування і контролю своєї діяльності. Виходячи із запитів, проектуються також способи збору, опрацювання та подання даних у інформаційній системі. Таким чином, склад накопичуваних даних, способи опрацювання і надання їх повинні відповідати вимогам організаційної структури управління МНК і максимальною мірою задовольняти їх (рис. 10.2).

Система управління МНК може передбачати використання одного з таких п’яти способів організації своєї діяльності, включаючи закордонну:

¾ створення самостійного підрозділу (відділення) із закордонних операцій;

¾ поділ діяльності за функціональною ознакою;

¾ поділ діяльності за виробничо-технологічними напрямками;

¾ поділ діяльності за регіональною ознакою;

¾ використання матричної організаційної структури управління.