Економіка підприємства
255

Таблиця 17.4

СИСТЕМА ПОКАЗНИКІВ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА
(ДІЯЛЬНОСТІ) ПЕРВИННИХ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ

Узагальнюючі
показники

Показники ефективності використання

праці (персоналу)

виробничих фондів

фінансових коштів

· Рівень задоволення потреб ринку

· Темпи зростання продуктивності праці

· Загальна фондо­віддача (за обся­гом продукції)

· Оборотність обо­ротних коштів

· Виробництво чистої продукції на одиницю витрат ресурсів

· Частка приросту продукції за раху­нок зростання про­дуктивності праці

· Фондовіддача активної частини основних фондів

· Рентабельність оборотних коштів

· Прибуток на одини­цю загальних витрат

· Відносне вивільнення працівників

· Рентабельність основних фондів

· Відносне вивіль­нення оборотних коштів

· Рентабельність виробництва

· Коефіцієнт вико­ристання корисно­го фонду робочого часу

· Фондомісткість одиниці продукції

· Питомі капі­тальні вкладення (на одиницю при­росту потужності або продукції)

· Витрати на одиницю товарної продукції

· Матеріаломіст­кість одиниці продукції

· Частка приросту продукції за рахунок інтенсифікації виробництва

· Трудомісткість одиниці продукції

· Коефіцієнт ви­користання най­важливіших видів сировини і матеріалів

· Рентабельність інвестицій

· Народногосподарсь­кий ефект викорис­тання одиниці про­дукції

· Зарплатомісткість одиниці продукції

· Строк окупності вкладених інвестицій

Для всебічної оцінки рівня й динаміки абсолютної економічної ефективності виробництва, результатів виробничо-господарської та комерційної діяльності підприємства (організації) поряд із наведеними основними варто використовувати також і специфічні показники, що відбивають ступінь використання кадрового потенціалу, виробничих потужностей, устаткування, окремих видів матеріальних ресурсів тощо.

Конкретні види ефективності можуть виокремлюватися не лише за різноманітністю результатів (ефектів) діяльності підприємства (організації), а й залежно від того, які ресурси (застосовувані чи споживані) беруться для розрахунків. Застосовувані ресурси — це сукупність живої та уречевленої праці, а споживані — це поточні витрати на виробництво продукції (надання послуг). У зв’язку з цим у практиці господарювання варто виокремлювати також ефективність застосовуваних і споживаних ресурсів як специфічні форми прояву загальної ефективності виробництва (діяльності). У даному разі мова йдеться про так звані ресурсні та витратні підходи до визначення ефективності із застосуванням відповідних типів показників.

Узагальнюючий показник ефективності застосовуваних ресурсів підприємства (організації) можна розрахувати, користуючись формулою

,                  (17.21)

де  — ефективність застосовуваних ресурсів, тобто рівень продуктивності суспільної (живої та уречевленої) праці;  — обсяг чистої продукції підприємства;  — чисельність працівників підприємства;  — середньорічний обсяг основних фондів за відновною вартістю;  — вартість оборотних фондів підприємства;  — коефіцієнт повних витрат праці, що визначається на макрорівні як відношення чисельності працівників у сфері матеріального виробництва до обсягу утвореного за розрахунковий рік національного доходу і застосовується для перерахунку уречевленої у виробничих фондах праці в середньорічну чисельність працівників.

Узагальнюючим показником ефективності споживаних ресурсів може бути показник витрат на одиницю товарної продукції, що характеризує рівень поточних витрат на виробництво і збут виробів (рівень собівартості). Як відомо, до собівартості продукції споживані ресурси включаються у вигляді оплати праці (персонал), амортизаційних відрахувань (основні фонди і нематеріальні активи) і матеріальних витрат (оборотні фонди).

З-поміж узагальнюючих показників ефективності виробництва (діяльності) того чи того первинного суб’єкта господарювання виокремлюють насамперед відносний рівень задоволення потреб ринку. Він визначається як відношення очікуваного або фактичного обсягу продажу товарів (надання послуг) суб’єктом господарювання до виявленого попиту споживачів.

До важливих узагальнюючих показників ефективності виробництва (діяльності) належить також частка приросту продукції за рахунок інтенсифікації виробництва. Це зумовлюється тим, що за ринкових умов господарювання вигіднішим економічно й соціально є не екстенсивний (через збільшення застосовуваних ресурсів), а саме інтенсивний (за рахунок ліпшого використання наявних ресурсів) розвиток виробництва.

Визначення частки приросту продукції за рахунок інтенсифікації виробництва здійснюється за формулою