Субкультура: сутність, структура і її різновиди
5

РОЗДІЛ 1

СУТНІСТЬ СУБКУЛЬТУРИ

1.1. Поняття субкультури

Саме поняття «субкультура» сформувалося в результаті усвідомлення неоднорідності культурного простору, що стала особливо очевидною в урбанізованому суспільстві. Перш під «культурою» розумілася панівна етична, естетична, світоглядна система - професійна, підтримувана елітами і виходить від еліт, отримувала сакральне підкріплення. Все, що за її межами, - область профанного, побутового, - позбавлялося статусу «культури» (пор.: повсякденні уявлення про "культурному" і "некультурного" - поведінці, смаках, мовних стереотипах і т.д.).

Хоча поява терміну "субкультура" у науковій літературі зводять до 30-их рр.. ХХ ст., Справжнє розповсюдження він отримав у 1960-70-х рр.., У зв'язку з дослідженнями молодіжних рухів. Спочатку на перший план виступає префікс «sub» (тобто «під-»), позначаючи приховані, неофіційні культурні пласти, що підстилають "денну поверхню" панівної культури. Це поняття використовувалося в ряду таких, як subterranean culture (підземна культура) і underground (підпілля). Проглядається і звичне сприйняття неінституціональних культурних явищ як низових - на противагу «високої» офіційній культурі. У тому ж контексті (у застосуванні до ідеології та практиці молодіжного протесту проти цінностей суспільства споживання, трудової етики і технократичної цивілізації) використовувалося і поняття «контркультура», що визначало ідеологію молоді як руйнівне всяку культуру взагалі, протистоїть культурі як такій. Звідси видно, що поняття «субкультура» спочатку означало явища, що сприймалися як не-або поза-культурні. З часом, однак, воно отримало інший зміст.

Естетика, етика, ідеологія молодіжних спільнот отримала визнання як особлива «молодіжна культура». Виявилося існування і інших культур (наприклад, дитячої), які відрізняються від офіційної, але цілком реальних, зі своїми нормативними та символічними характеристиками. Це додало нове життя поняттю «субкультури», втім, у дещо зміненому значенні. Тепер воно