Економічний механізм функціонування підприємств
24


Методичні поради

Розгляд даної теми доцільно починати з повторення теоретичного матеріалу щодо сутності виробничих запасів, який вивчався в курсі “Економіка підприємства”, а саме: сутність і умови формування виробничих запасів, їх класифікація, основні аспекти управління запасами на підприємстві.

Вивчення теми починається з розгляду оптимізації запасів та інтервалів поставки матеріалів, Особливу увагу доцільно приділити методичним підходам до регулювання виробничих запасів. Тут доцільно ознайомитися з найпоширенішим методом АВС, який дозволяє класифікувати матеріальні запаси згідно з показником їх значущості.

Наступним етапом вивчення теми має бути розгляд двох основних систем управління запасами: системи з фіксованою величиною запасу та системи управління з фіксованим інтервалом часу між замовленнями. У результаті ознайомлення із зазначеними системами слід з’ясувати вплив величини запасу та терміну його поповнення на ефективність роботи підприємства. Закінчити вивчення першої частини теми доцільно розглядом сучасних тенденцій практики господарювання вітчизняних та зарубіжних підприємств (системи “максимум – мінімум”, “точно за часом” і т. ін.).

Друга частина теми присвячена методичним підходам щодо оцінки руху виробничих запасів та її впливу на собівартість продукції. Для вивчення цього матеріалу доцільно ознайомитися з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку “Запаси”, яким регламентуються методологічні засади формування інформації про запаси у практиці господарської діяльності вітчизняних підприємств. Слід мати на увазі, що вибір того чи іншого методу оцінювання руху виробничих запасів має певне економічне значення: він впливає на економічні результати (величину прибутку і, відповідно, величину податків) діяльності підприємства.

Контрольні питання:

1.  Для чого створюються запаси на підприємстві?

2.  У чому полягає сутність системи управління запасами?

3.  Перелічіть основні методи класифікації запасів.

4.  У чому полягає сутність методу АВС?

5.  У чому полягає сутність XYZ – аналізу?

6.  Які системи управління запасами впроваджені на вітчизняних підприємствах?

7.  Як визначається оптимальна величина запасу?

8.  Які витрати виникають у процесі підготовки та утримання запасів?

9.  Які є методи оцінювання запасів?

10. За яких умов застосовують метод середньозваженої собівартості?

11. Як вибір того чи іншого методу оцінювання запасів впливає на собівартість продукції?