Економічний механізм функціонування підприємств
25


Тема 12. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ

Режим функціонування операційної системи підприємства.

Форми адаптації і зміни зайнятості операційної системи підприємства.

Критерій та механізм адаптації.

Механізм оптимальної адаптації.

Зміна величини витрат при адаптації певного агрегату за часом та інтенсивністю.

Механізм комбінованої адаптації.

Мінімізація витрат на експлуатацію обладнання при комбінованої адаптації для кількох функціонально однакових агрегатів.

Функція витрат при адаптації за інтенсивністю.

Мета можливостей адаптації машин за часом та інтенсивністю їх роботи.

Форми залучення засобів праці.

Вибір форми придбання устаткування за критерієм витрат.

& Література: [9; 10; 11; 12; 15; 22; 27; 28].

Методичні поради

Тема включає два різні, але певною мірою пов’язані між собою комплекси економічних питань. Перший з них – адаптація операційної системи до зміни її завантаження, другий – вибір оптимальної форми зміни кількості устаткування чи його заміни, ці питання мають важливе практичне значення, тому потрібно знати методичні основи їх ефективного вирішення.

Вивчаючи адаптацію операційної системи, слід з’ясувати сутність пристосування технологічного устаткування до певного обсягу виробництва, форми, параметри, критерій і саму процедуру адаптації. Система технологічного устаткування адаптується до заданого обсягу виробництва (його зміни) за кількістю машин, інтенсивністю і часом їх роботи. Саме ці параметри визначають кількість виконаної роботи. Економічна сутність задачі проста для розуміння, але методика її розв’язання є досить складною. Спочатку слід сформулювати функції витрат агрегатів, де змінними є інтенсивність і час їх роботи, після чого проводиться оптимальний розподіл виробництва між машинами, що виконують однакові операції. Причому витрати на цих машинах можуть бути як однаковими, так і різними.

Кількісна адаптація устаткування безпосередньо пов’язана зі зміною його наявної кількості, тобто передбачає придбання або вилучення з експлуатації певних машин. Першочергове значення має перша проблема, що вимагає інвестиційних витрат. Існує кілька фінансових альтернатив придбання устаткування. До них належать: купівля устаткування за власні кошти, за взятий у банку кредит і придбання його за договором лізингу (оренди). Слід з’ясувати переваги і недоліки цих форм придбання устаткування і засвоїти методику вибору з них оптимальної. Критерієм тут, як правило, є витрати на проект теперішній вартості. До таких витрат у наведених варіантах належать: вартість устаткування (з урахуванням доставляння і монтажу), сума