Основи інформатики
13

Кожен із блоків клавіатури комп'ютера має свої особливості.

Блок функціональних клавіш (1). Об'єднує клавіші Fl—F12, призначення яких залежить від програмного забезпечення, з яким працює користувач.

Алфавітно-цифровий блок (2). Містить клавіші з лі­терами кирилиці та латини, клавіші з цифрами і спеці­альні клавіші. Перемикання від кирилиці до латини або навпаки відбувається за допомогою комбінації кла­віш (залежно від установленого драйвера (програми), наприклад у Windows — ліва клавіша Alt + Shift). У ре­жимі введення латинських літер при натисненні на будь-яку алфавітно-цифрову клавішу вводиться латин­ська літера або символ, зображені в лівій верхній части­ні клавіші (чорний колір), а в режимі введення кирили­ці — літера або символ, зображені в правій нижній час­тині клавіші (червоний або синій колір).

До цього блоку належать і спеціальні клавіші.

Клавіша Shift. її використовують для введення ве­ликих літер та інших символів, розміщених на верхньо­му регістрі клавіатури. Так, щоб ввести малу літеру d, необхідно натиснути на клавішу із зображенням D, а для введення великої літери D — на клавішу Shift і, не відпускаючи її, натиснути на клавішу D. Аналогічно виконують іншу операцію: без активізації клавіші Shiftвводять символ «=», а натиснувши одночасно на клаві­ші «=» та Shift, вводять символ «+». Крім того, за допо­могою клавіш Shift і клавіш із зображенням цифр вво­дять спеціальні символи, наприклад, «$» (Shift + 4). Значення клавіш при відпущеній та натиснутій клавіші Shift показано на рис. 1.2.

Клавіша CapsLock. Служить для фіксації режиму ве­ликих літер. У цьому режимі, на противагу звичайному, при натисненні на клавіші з літерами вводять великі літери, а при одночасному натисненні клавіші Shift — малі. Режим великих літер (або режим CapsLock) вико­ристовують при введенні тексту, що складається саме з великих літер. Повторне натиснення на клавішу Caps-Lock змінює режим введення літер.

Клавіша Tab. При редагуванні текстів вона дає змо­гу переходити до наступної позиції табуляції, а при ро­боті з вікнами — з одного поля в інше.

Клавіша Enter. її використовують, щоб виконати пев­ну дію. Наприклад, введення кожної команди DOS (командного рядка) закінчують натисненням клавіші Enter. При наборі тексту в редакторі документів натис­нення клавіші Enter означає кінець абзацу.

Клавіша Backspace. Вона розміщена над клавішею Enter. З її допомогою вилучають символ ліворуч від курсора.

Клавіша Esc. Використовують для скасування будь-якої дії, виходу з режиму програми та ін.