Проектування баз даних
17


від­повідних розрахунків. Об'єкти «продукція» та «споживачі» е довідковими і використовуватимуться лише для розшифрування відповідних кодів проду­кції та споживача при друкуванні результату запиту. Тому формалізовано запитувальний зв'язок можна записати у такому вигляді:

7. Після того як всі запитувальні зв'язки зведені до канонічного виду, розпочинають побудову структурних зв'язків між інформаційними об'єкта­ми і графічну побудову інфологічної моделі. Перш ніж перейти до правил графічної побудови 1ЛМ, розглянемо існуючі підходи до графічного відображення подібних моделей.

Для графічного відображення моделей даних часто використовуються (entity relationship) ER-моделі, чи моделі Чена (за іменем їх автора) ER-модель була запропонована як засіб графічного зображення схеми предме­тної області, яка не залежить від особливостей середовища зберігання, тоб­то від СУБД. Базовими елементами ER-моделі є типи сутностей та типи зв'язків. Графічно ER-діаграму для фрагменту такої предметної області, як вищий навчальний заклад, можна зобразити такою ERD (ER-діаграмою), на якій сутності мають вигляд прямокутників, а зв'язки — ромбів (рис. 2.3).

Рис. 2.3. ER-діаграма фрагменту предметної області «ВНЗ»

Засоби графічного відображення, за допомогою яких будуються ER-діаграми, мають відмінності в різних методиках (по-різному вказується орієн­тація зв'язків, замість ромбів може використовуватися коло і т. ін.), однак суть моделі при цьому не міняється. Тому не будемо зупинятись на деталь­ному аналізі цих відмінностей, їх досить детально викладено в [б].

Другим різновидом графічного зображення моделей даних є відоб­раження моделі у вигляді орієнтованого графа, вершинами якого є інфор­маційні об'єкти, а орієнтовані дуги вказують на напрям зв'язку між ними. Зв'язок може бути двонапрямленим. Дуги в графі ідентифікуються унікальними іменами. Таке відображення отримало назву діаграм Бахмана.

При графічному відображенні інфологічної моделі будемо використо­вувати засоби графічного відображення діаграм Бахмана як більш наочний і поширений засіб графічного відображення моделей предметної області.

Розглянемо правила побудови структурних зв'язків.

Правило 1. Нехай в одновимірному запитувальному зв'язку співвід­ношення Т (Х1, У)= 1:Б, тоді початковий об'єкт Х1 оголошується як влас­ник структурного зв'язку, а кінцевий У— підпорядкованим об'єктом.

Ознака «Напрям руху» набуває значення ВП, графічно це відображено на рис. 2.4. Подвоєна стрілка вказує на те, що екземплярів підпорядкова­ного об'єкта може бути багато. За цим самим правилом будують зв'язок при співвідношенні 1:1, проте в цьому разі стрілка не подвоюється.

Правило 2. Нехай в одновимірному запитувальному зв'язку співвід­ношення Т (XI, У) = Б:1, тоді кінцевий об'єкт У оголошується власником структурного зв'язку, початковий Х1 — підпорядкованим об'єктом, а озна­ка «Напрямок руху» набув значення ПВ. Графічно це показано на рис. 2.5: