Техноекологія
100

На великих об’єктах вироблення енергії всі ці проблеми розв’язуються на автономних очисних спорудах із застосуванням систем зворотнього водопостачання (рис. 23). На дрібних об’єктах основна частина забруднюючих речовин повинна видалятись централізованими очисними спорудами міст і селищ.

23

Рис. 23. Схема зворотнього водопостачання ТЕС:

1 – котлоагрегат; 2 – турбіна; 3 – конденсаторний бак; 4 – насос; 5 – градирня;
6 – очисні пристрої; 7 – джерело поповнення води

Видалення хімічних забруднюючих речовин може здійснюватись у відстійниках, в які вводять речовини-нейтралізатори і реагенти. Очищення води від нафтопродуктів виконують за допомогою флотаторів і нафтовловлювачів, охолоджування – за допомогою градирень і бризкальних басейнів. Гідрозоловидалення може мати свої системи очищення і водопостачання.

5.3. Атомна енергетика

Сучасна ядерна енергетика базується на використанні енергії, яка виділяється при поділі ядер урану. В енергетичних ядерних установках за певних умов, що контролюються, здійснюється бомбардування нейтронами ядер ізотопів урану. Трапляється ланцюгова реакція поділу ядер важких елементів, яка супроводжується виділенням великої кількості енергії.

Теплота згоряння 1 кг ядерного палива в 2,85∙106 рази більша за теплоту згоряння 1 кг умовного органічного палива, що потрібно ТЕС для вироблення тієї ж кількості електроенергії. Це дає можливість позбутись від величезної кількості відходів у вигляді шлаків, золи і ін.