Техноекологія
124

7. Лісова, деревообробна та целюлозно-паперова промисловості

Наведена галузь за принциповими особливостями продукції, що нею виробляється, і технологією виробництва включає три складових частини: лісову, деревообробну і целюлозно-паперову промисловості.

7.1. Лісова та деревообробна промисловості

Основним продуктом лісової (лісозаготівельної) промисловості є деревина, яку одержують в процесі лісоповалу, трелювання, вивезення з лісосік, складування і вивезення на пункти подальшої переробки.

Деревообробна промисловість виготовляє пиломатеріали, шпали, фанеру, деревні плити, будівельні вироби, меблі, сірники, тару та іншу продукцію.

7.1.1. Географія розташування галузі

Лісозаготівельні райони сформувалися на територіях, де є великі лісові масиви. Більша частина лісів сконцентрована в Карпатах (40,2% території цього району) та на Поліссі (25,5%).

Деревообробна промисловість в аспекті свого розміщення орієнтується в основному на пункти і райони споживання, хоча лісопильностругальні заводи здебільшого розміщені в районах лісозаготівель.

Найбільші центри з виробництва деревинної продукції знаходяться: фанери – в Південно-Західному економічному районі, будівельних матеріалів – у великих містах або неподалік від них (Київ, Харків, Запоріжжя, Одеса, Донецьк, Кривий Ріг, Чернівці, Коростень, Киверці і ін.); меблеве виробництво – у великих містах (Київ, Харків, Львів, Одеса, Луганськ, Дніпропетровськ і інші) або в містах, які розташовані у лісопромислових регіонах (Івано-Франківськ, Житомир, Ужгород, Мукачево і ін.), а також в невеликих містечках поблизу промислових центрів.

В Україні також розвинене виробництво деревостружкових та деревоволокнистих плит на базі переробки малоцінної деревини та її відходів; усього в країні налічується 25 цехів з їх виробництва. Найбільші з них є на Костопільському будівельному комбінаті, Надвірнянському та Свалявському лісокомбінатах, Тересвянському та Київському деревообробних комбінатах.